2:45 am - Sobota Říjen 20, 2018

Od zvyšování mezd zdravotníkům neustoupím, říká Heger

PRAHA – Má  za úkol provést reformu zdravotnictví. Veřejné slyšení v Senátu ji ale nepřijalo. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) poskytl agentuře Media Press Servis/ROL.CZ rozhovor o současných problémech nejen ve svém resortu. 

Leoš Heger

Z čeho jste vycházel, když jste připravoval zdravotnickou reformu?

Především z faktu, že naše zdravotnictví funguje přes veškeré stížnosti a mediální odezvy poměrně dobře a nepotřebuje žádnou radikální transformaci. Poslední velkou revolucí bylo v ranních devadesátých letech zavedení systému zdravotního pojištění a pluralitního systému zdravotních pojišťoven. Od té doby se stále nedoladila spousta detailů, jako třeba určování cen výkonů či vytvoření pravidel pro pohyb pacientů mezi zdravotnickými zařízeními. V takovýchto věcech, kterých jsou stovky, je potřeba udělat pořádek a je to práce minimálně na jedno volební období.

Hovoří se o tom, že reforma zhorší dostupnost zdravotní péče. Co vy na to?

Snahou Ministerstva zdravotnictví je především zefektivnit systém, což by naopak dostupnost péče mělo zvýšit, protože se ušetří peníze tam, kde se zbytečně vyhazují. Mělo by tedy být k dispozici více zdrojů na poskytování péče potřebným pacientům. Solidarita mezi chudými a bohatými a mezi zdravými a nemocnými je v každém případě zachována a každý dostane to, co jeho zdravotní stav vyžaduje. Zákon bude jednoznačně definovat povinnost zdravotních pojišťoven nárokovou péči zabezpečit.

Nebráníte se sloučení ministerstva zdravotnictví s ministerstvem práce a sociálních věcí. Které z nich by mělo navrch?

Sloučení obou ministerstev je možné, ale samo o sobě nepřinese žádné úspory. V první řadě je potřeba redukovat množství agend, které těmto úřadům předepisuje zákon, a teprve potom to bude mít smysl. Abych uvedl něco konkrétního, tak je to například přímé řízení velkých nemocnic ze strany ministerstva  zdravotnictví, které chceme potlačit, dát nemocnicím podobu neziskových organizací a zvýšit tak tlak na jejich zodpovědné, ale samostatné chování.

Objevily se hlasy, že nebudete schopen splnit slib, který jste dal lékařům při jejich protestu. Co potom?

Zvyšování mezd zdravotníků zůstává jednou z podstatných úloh ministerstva zdravotnictví. Neustoupím od tohoto závazku, i když se nám ho daří plnit pomaleji, než jsme si mysleli. Na jedné straně se musím všem zdravotníkům omluvit, že už teď nemají peněz tolik, kolik očekávali. Na druhou stranu platí, že postupujeme jen tak rychle, jak nám to situace dovolí, ale  naše snahy a úmysly jsou zcela poctivé.

Jak vnímáte problém církevních restitucí a problémy ve vyplácení sociálních dávek?

Nedokonané církevní restituce jsou ostudou našeho státu. Jestli se neprosadí po dvaceti letech nyní, bude tato nespravedlnost již navěky nedořešená. Výplata různých sociálních dávek je mimořádně složitá a změna je velmi choulostivou záležitostí, kterou však bylo nutné provést. Doufám, že vše se v nejbližších týdnech podaří dořešit ke spokojenosti úředníků a hlavně  klientů sociálního systému.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Pavel Veselý

Zdroj fotografie: www.vlada.cz

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.