5:15 am - Pátek Říjen 19, 2018

Ztracený svět v pasáži Platýz

PRAHA – Výstava fotografií úspěšného fotografa a spisovatele Jindry Vařeky a křest jeho knih se uskuteční v Café Bar Platýz 29. února v 19 hodin. Výstavu pod názvem Ztracený svět zahájí herec Marek Vašut. Fotoobrazy budou zdobit kavárnu až do konce května.

Vesmíry nemíchá

Jindřich Vařeka se nevěnuje jen fotografování, ale napsal i tři knihy. Psychologický román Houpačka, sbírku veršů, balad a zamyšlení Jsem otrok jen a novelu Legenda o Evě, Adamovi a lokomotivě. „Možná že právě psaní a fotografování mě chrání před stresem v podnikání. Proto také striktně používám pseudonym J. V. Sulla, aby se vesmíry nemíchaly. V současné době mám rozepsány tři historické romány a mým snem je uspořádat svůj život tak, abych byl schopen je v klidu dokončit,“ řekl pro Regionline.cz (ROL.CZ) Jindřich Vařeka alias J. V. Sulla.

Nehybné scenérie

K fotografování se Jindřich Vařeka dostal trochu oklikou, když coby mladý inženýr chemie odjel do Afriky, kde strávil pět let. „Při pozorování východu slunce nad pouští jsem často zatoužil zachytit či zadržet prchavé okamžiky krásy, které umí vytvořit pouze příroda. Tam poprvé, tehdy ještě na velmi amatérské bázi, jsem začal pořizovat své první fotografie. Na pobřeží severní Afriky jsem vlastně přišel na to, že daleko raději fotografuji přírodu a nehybné scenérie než neznámé lidi,“ vzpomíná na své fotografické začátky.

Z hromady pokusů vyzdvihnout jediný

Po návratu z Libye v roce 1990 pak procestoval Jindřich Vařeka  řadu afrických, asijských i evropských zemí a všude se snažil ulovit alespoň jeden pěkný snímek. „Za úspěch čtrnáctidenního fotografování považuji dvě až tři fotografie, o kterých sám mohu prohlásit, že si za nimi stojím. Není velkou výjimkou situace, kdy fotograf vybaven vším potřebným může po mnoho dní usilovat o jednu hezkou fotografii bezúspěšně. Jindy situace,  světlo a všechno přijde samo. Část fotografického umění však lze nalézt i ve schopnosti vyzdvihnout z hromady pokusů právě ten jediný a správný,“ poodhalil pro Regionline.cz (ROL.CZ) umělec.

Zdroj:www.2media.cz
Zdroj fotografie: 2media.cz

Filed in: Aktuálně, Kultura, Kultura v regionech

Comments are closed.