2:24 pm - Středa Říjen 17, 2018

Opozice nesouhlasí s úvahami o zmrazení důchodů

PRAHA – KSČM i ČSSD odmítají úvahy ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) na zmrazení důchodů, tedy na ukončení jejich pravidelné roční valorizace. Kalousek tak chce učinit proto, aby stát uspořil. Zástupci opozičních stran uvádějí, že už nyní jsou výše důchodů nízké, zatímco životní náklady stoupají.

Květa Matušovská (KSČM)

Vláda by měla důchody valorizovat, říká poslankyně Květa Matušovská

„Úvahy ministra financí Kalouska na zmrazení důchodů jsou pro nás nepřijatelné, a to jak  ze sociálního, tak i z ekonomického hlediska,“ uvedla na středeční tiskové konferenci poslankyně Květa Matušovská (KSČM). Schodek na důchodovém účtu, který v roce 2010 dosáhl výše 40 miliard, je podle ní způsoben různými slevami a osvobozeními od pojištění. „Způsobují ho především stropy na pojistném ve prospěch bohatých,“ dodala.

Vláda podle ní řeší nezaměstnanost tím, že lidé odcházejí do předčasných důchodů, měla by ale vytvářet  nová pracovní místa. „Míra chudoby je v České republice vymezena částkou 111 953 korun na rok, to je 9323,40 korun na měsíc. Minimální mzda činí pouze 8000, průměrný důchod kolem 10 tisíc korun,“ dodal poslanec Stanislav Grospič, místopředseda KSČM.

ČSSD i KSČM chtějí zrušit stropy u zdravotního pojištění

Úvahy o zrušení valorizace důchodů nepodporují ani sociální demokraté. „Zdražují se životní náklady, podstatně vzrostou ceny potravin i léků a ostatního zboží. Klesají reálné mzdy. Nemůžeme připustit, aby vláda přenášela problémy na skupiny, které se nemohou bránit,“ uvedl v prohlášení, zaslaném portálu RegionOnline.cz, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Trváme na tom, aby chybějící prostředky vláda získala například zrušením rovné daně, zvýšením stropů sociálního pojištění, zrušením stropu na zdravotní pojištění či zlepšením výběru daní,“ dodal Sobotka. Návrh novely zákona, který by stropy na zdravotním pojištění zrušil, nedávno předložila skupina komunistických poslanců. Koalice jej zřejmě nepodpoří. „Nevidím naději na úspěch,“ uvedl minulý týden pro RegionOnline.cz poslanec Jiří Štětina (VV). Dodal, že ale nechce předjímat výsledky jednání.

Zdroj foto:  www.matusovska.cz

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.