2:10 am - Neděle Říjen 21, 2018

Na zimních X Games nebude chybět ani Létající rajče

ASPEN – Šestnácté zimní X Games se uskuteční od 26. do 29. ledna. Stejně jako deset předchozích ročníků závodu extrémních sportů se i ten letošní bude konat v Aspenu. Českým želízkem v ohni bude Šárka Pančochová, ale zraky všech se budou upírat především na Létající rajče Shauna Whita.

Ilustrační foto

Zimních X Games, se zúčastní více jak dvě stě nejlepších extrémních sportovců z celého světa. Ti se utkají v několika disciplínách ze snowboardingu, lyžování a sněžných skútrů.

První zimní X Games proběhly v Kalifornii v roce 1997, první letní ještě o dva roky dříve. Zájem veřejnosti o ně je obrovský a tak se podobné závody konají po celém světě: v Asii, Latinské Americe, Austrálii nebo i v Dubaji. Evropskou variantu pak můžete navštívit od 14. do 16. března v Tignes ve Francii.

Mezi lyžařskými i snowboardovými freestylovými disciplínami se můžete těšit na slopestyle, superpipe i Big Air. Nebude ale chybět ani skicross či snowboardcross. V kategorii sněžných skútrů bude k vidění jak freestyle, tak boj o nejlepší trik.

Můžeme se těšit na Whita i Pančochovou

V lyžařské disciplíně Big Air, neboli skoku na speciálním obrovském můstku, se mimo jiné utkají i Alex Schlopy, Bobby Brown a Sammy Carlson, kteří loni obsadili stupně vítězů. Alex Schlopy, devatenáctiletý obhájce loňského prvenství, má lyžování v genech. Jeho matka, Holly Flandersová, dvakrát vyhrála olympiádu a třikrát světový pohár ve sjezdovém lyžování.

Snowboardistka Šárka Pančochová, juniorská mistryně světa v Big Airu, se představí ve své nejoblíbenější disciplíně. Ve slopestylu, jízdě po předem vymezené trati plné přejezdů po zábradlích či bednách, doplněné o skoky a triky. Vloni navíc získala titul vicemistryně světa. Proto bude dvaadvacetiletá naděje letos v Aspenu horkou favoritkou na medaili.

Ve slopestylu kategorie mužů se objeví i Shaun White, který je ale spíše adeptem na vítězství v superpipe. Ten zahrnuje jízdu v U-rampě doprovázenou skoky. Z loňských X Games si Shaun White, přezdívaný Létající rajče (kvůli dlouhým zrzavým vlasům) nebo Zvíře, odvezl zlatou medaili za trik s názvem Double McTwist 1260, který poprvé předvedl na olympiádě ve Vancouveru. Sám ho vymyslel a zatím ho také jako jediný zvládne. Čtyřiiapůlkrát se otočí kolem svého těla, udělá salto dopředu i dozadu a dopadne naslepo.

DOUBLE MCTWIST 1260 V PODÁNÍ SHAUNA WHITA

[youtube 2-W-Z8ug4Sk 590 320]

Neštěstí pro svět akrobatického lyžování

Několik dní před začátkem zimních X Games dostal svět akrobatického lyžování nečekanou ránu. Zraněním, které si přivodila v tréninku, podlehla devětadvacetiletá Sarah Burkeová. První vítězka světového šampionátu v U-rampě byla také první ženou, která při soutěži předvedla skok s rotací o 1080 stupňů.

Dnes už kanadská legenda akrobatického lyžování si zlatou medaili na zimních X Games vyskákala celkem čtyřikrát. Tu čtvrtou a zároveň úplně poslední si na krk pověsila loni.

Účastníci letošních her by se tak měli řídit heslem: není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a hlavně přežít.

Související:

Zdroj fotografie: flickr.com/yourcoco

Filed in: Zimní sporty

Comments are closed.