8:47 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Zemřel známý spisovatel Josef Škvorecký

ČESKO – Český spisovatel Josef Škvorecký zemřel v úterý  3. ledna ve věku 87 let v Torontu. Informuje o tom agentura Mediafax. Josef Škvorecký podlehl rakovině.

Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě. Vystudoval filozofickou fakultu – angličtinu a filosofii, a poté učil na středních školách v Broumově a Polici nad Metují a na Vyšší sociální škole v Hořicích.

Po dvouleté vojenské službě pak začal pracovat v redakci Státního nakladatelství krásné literatury a umění, posléze ve dvouměsíčníku Světová literatura.

V roce 1958 se oženil se Zdenou Salivarovou. Spisovatelem z povolání se stal v roce 1963. V roce 1969 odjel do USA, kde přednášel na univerzitě v New Yourku a v létě pak absolvoval stipendijní pobyt na kalifornské univerzitě. Když mu ale bylo  zastaveno vydání knihy Tankový prapor, rozhodli se s manželkou, že zůstanou v Torontu, kde dostal nabídku profesury. Na univerzitě v Torontu vyučoval až do roku 1990. V Torontu manželé Škvorečtí zůstali i po listopadu 1989.

Patřil k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům.Podle jeho námětů vzniklo množství scénářů k filmům – Farářův konec, Zločin v šantánu, Flirt se slečnou Stříbrnou či Tankový prapor.

 

Citáty Josefa Škvoreckého:

  • Největší cynikové bývají v postatě nejcitlivějšími lidmi.
  • Ženským imponuje muž, to jest Muž, pokud možno MUŽ – ale někdo, kdo k nim přilne, visí na nich, miluje je k zešílení, a dokonce je potřebuje k životu, ten je otráví.
  • Dneska se v Kanadě říká, že obdiv k ženské kráse je nespravedlivý vůči ženám, které krásné nejsou. To je pravda, ale život není nikdy spravedlivý.
  • Krásné ženy člověk nikdy nepozná dobře, i kdyby je studoval celý život. Jsou tak či onak nebezpečné.

Zdroj fotografie: www.skvorecky.com

Filed in: Česko

Comments are closed.