2:15 am - Úterý Říjen 16, 2018

Zelení v zástěrách sháněli podpisy proti solení chodníků

PRAHA – Desítky podpisů pod petici proti solení chodníků nasbírali zástupci Strany zelených především z první městské části během happeningu na pražské Kampě. Na zimních bundách měli zástěry, v rukách vařečky a transparenty s nápisem Sůl patří do polévky, ne na chodník. Podepisovali se pejskaři i lidé, kterým vadí, že jim sůl ničí boty nebo karoserie aut.

Kateřina Jacques

Kateřina Jacques v kuchařském: Sůl patří do polévky, ne na chodník!

Sůl patří do polévky, ne na chodník. To bylo ústřední heslo happeningu Strany zelených v Praze 1, který se uskutečnil na pražské Kampě před Mlýnskou kavárnou. Zelení v Praze 1 jsou totiž proti solení chodníků, které umožňuje změna vyhlášky schválená radou pražského magistrátu. Spolupracují proto na petiční akci Nadace na ochranu zvířat, kde členkou petičního výboru je kupříkladu zpěvačka Marta Kubišová.

Zelení oslovovali občany s pejsky i bez nich. Ti většinou bez váhání petici podepisovali, na solení chodníků si stěžovali. Zaznívaly argumenty, že sůl se dostává do záděrek na tlapkách pejsků, dělá mapy na botách, ničí karoserie aut nebo základy budov. Škodí i rostlinám, půdě, spodním vodám a majetku. „Je to vůbec první petice, kterou podepisuji,“ řekl například řidič ve středním věku.

„V Praze 12 nesolíme. Sypeme chodníky štěrkem, který na jaře necháme odklidit a využijeme ho jako stavební materiál při opravě cest,“ uvedla pro RegionOnline.cz místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Změna pro Prahu 12), která se happeningu zúčastnila.

Jacques: Chceme, aby zastupitelstvo vyhlášku změnilo

Po sesbírání tisícovky podpisů bude petice předána na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy s cílem dosáhnout změny. „Mimochodem, nejde pouze o věcný problém, ale také formální. O změně vyhlášky totiž rozhodla jen rada, nikoli zastupitelstvo, což je samo o sobě zcela nestandardní. Je to také o politické kultuře,“ uvedla pro RegionOnline.cz předsedkyně Strany zelených v Praze 1 Kateřina Jacques.

Zelení z Prahy 1 se proto už v lednu zúčastnili protestu před budovou Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde byla petiční akce odstartovaná. „Chodníky lze úspěšně ošetřovat mechanicky tak, aby se sníh odstranil a lidé neklouzali. Stejně tak lze používat štěrk nebo písek, který se následně uklidí,” uvedl tam bývalý radní a předseda krajské organizace SZ v Praze Petr Štěpánek.

Zákaz solení chodníků (i většiny silnic) dlouhodobě prosazuje také bývalý ministr životního prostředí a někdejší pražský zastupitel Martin Bursík. „Solením chce magistrát ušetřit peníze na správě chodníků. Je to věcně neobhajitelné, o něčem takovém by civilizovaná evropská metropole v roce 2012 vůbec neměla uvažovat,“ uvedl pro RegionOnline.cz Bursík, který je členem Strany zelených právě na Praze 1.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.