2:10 am - Úterý Říjen 16, 2018

Kruh se uzavřel: Pomohly Zambii k titulu duše mrtvých?

KOMENTÁŘ – Ve finále Afrického poháru národů rozhodně nebyli favorité, přesto se fotbalisté Zambie poprvé v historii radují z titulu afrických šampiónů. Jen pár desítek kilometrů od místa, kde se před 19 lety psala nejtragičtější kapitola dějin této jihoafrické země.

Zambie vyhrála Africký pohár národů

27. dubna 1993. Toto datum se zapsalo navždy černým písmem do historie nejen Zambie, ale i celé Afriky. Až do nedávného řádění na egyptských stadionech byl pád letadla nedaleko gabonského hlavního města Libreville s osmnácti fotbalisty Zambie i celým realizačním týmem největší fotbalovou tragédií černého kontinentu.

Osud tomu chtěl, aby se na stejném místě o devatenáct let později hrálo finále Afrického poháru národů. Díky losu se do hlavního gabunského města mohli fotbalisté Zambie podívat pouze a jen v případě účasti v posledním zápase turnaje.

A přestože nepatřili mezi favority a v semifinále museli zdolal i našlapanou Ghanu, svou misi zvládli. Před finále se celý tým zastavil u pomníku mrtvých předchůdců v národním dresu. A i když to bude znít jako klišé, možná právě duše mrtvých pomohly celku temperamentního kouče Hervé Renárda i ve finále.

Fotbalisté Zambie věří, že jim pomohl osud

V něm až po penaltovém dramatu porazili Zambijci dalšího ze spolufavoritů turnaje – Pobřeží Slonoviny v čele s Didierem Drogbou – a poprvé se mohli radovat z titulu králů Afriky. „Když jsme zjistili, kde se bude konat finále, hned jsme věděli, že zde přijde naše chvíle,“ prohlásila po vítězném finále dojatým hlasem brankářská opora týmu Kennedy Mweene.

„Nevím, kde mí hoši našli takovou sílu, ale myslím, že všechno zařídil osud,“ pokračoval v podobném duchu kouč Renárd. Kdo finálový duel viděl, musel mu dát za pravdu. „Chtěli jsme vyhrát a učinit náš lid hrdým a uctít památku našich předchůdců. Teď již mohou jejich duše odpočívat v pokoji,“ doplnil oba kapitán Christopher Katongo.

Osud tak zase jednou napsal smutný a dlouhý příběh s alespoň částečně povedeným koncem. A kruh se uzavřel.

Zdroj fotografie: www.nehandaradio.com

Související články:

http://www.regiononline.cz/2012/02/14/africky-pohar-narodu-souhrn/
http://www.regiononline.cz/2012/01/21/africky-pohar-narodu/

Filed in: Fotbal, Sport

Comments are closed.