2:44 am - Sobota Říjen 20, 2018

Prsní implantáty: zakladatel PIP byl propuštěný na kauci

PAŘÍŽ – Francouzský výrobce vadných silikonových implantátů, Jeana-Clauda Mase, byl ve své vlasti obviněný z neúmyslného ublížení na zdraví. Uvádí to dnes agentura AFP.

Dvaasedmdesátiletý zakladatel firmy PIP, která vyráběla rizikové prsní implantáty, byl hned nato propuštěn na kauci ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun).

Směs do implantátů Mas nikdy nepředložil ke schválení

Ve čtvrtek Mase zatkla francouzská policie v domě jeho partnera v Six-Fours-les-Plages na jihu Francie. Zadržela také Clauda Coutyho, bývalého funkcionáře PIP.

Mase následně vyslýchali vyšetřovatelé, a jak uvedl jeho obhájce Yves Haddad, položili mu stovky otázek. Haddad popsal svého klienta jako „velmi vstřícného“. Obviněný Mas se přiznal k tomu, že směs do levných implantátů obsahující průmyslový silikon nikdy nepředložil ke schválení.

Stíhání šéfa PIP patří k vyšetřování, které odstartovalo v prosinci v Marseille. Začalo poté, co v roce 2010 zemřela na rakovinu žena, která měla prsní implantáty od francouzské firmy. Podle zdravotnických úřadů ale spojení mezi onemocněním rakovinou a závadnými silikony prokázáno nebylo.

Silikony PIP nosí v ČR dva až tři tisíce žen

Implantáty od firmy PIP byly v roce 2010 zakázány. Vyšlo totiž najevo, že PIP v nich používá průmyslový silikon, který není určen k lékařským účelům. Implantáty praskají nebo uvolňují silikon do tkání. Už dříve je francouzské, německé a české zdravotnické úřady doporučily ženám odstranit. Nosí je až 400 tisíc žen v 65 zemích světa.

V České republice se počet žen s implantáty PIP odhaduje na dva až tři tisíce, uvedlo ministerstvo zdravotnictví, které nyní řeší, jak případnou výměnu silikonů ženám uhradit.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Související články:

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.