2:08 am - Úterý Říjen 16, 2018

Zájem o daňové ráje opět roste

PRAHA – Zájem podnikatelů o přesun sídla do daňového ráje v loňském roce, ve srovnání s rokem 2010, který byl nejslabší za posledních pět let, výrazně vzrostl. Počet firem registrovaných v České republice s vlastníkem z daňového ráje přesáhl 11 750. Analýzu v úterý zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA), člen nadnárodní skupiny Bisnode, přičemž tento typ informací čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů.

České firmy využívají daňových rájů

Počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, ke konci roku 2011 přesáhl 11 750 a meziročně se zvýšil o 2,87 procenta. V roce 2011 do daňového ráje přesídlilo 328 tuzemských společností, tedy o 14 procent více v porovnání s rokem 2010. Z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 3,28 procenta firem registrovaných v Česku.

Varování pro politiky

Za posledních šest let, kdy ČEKIA tyto statistiky sleduje, vzrostl počet společností, které jsou kontrolovány z daňového ráje, o 60 procent. „Stále pokračující, zpravidla formální, stěhování tuzemských firem z Česka do daňových rájů by se mělo stát silným varovným signálem pro celou politickou garnituru,“ komentuje výsledky studie analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová.

Pro českou ekonomiku, obzvlášť v období nedostatečných příjmů do státní pokladny, se jedná o negativní zprávu. „Řečeno velmi jednoduše, podnikatelům se v Česku z mnoha důvodů nelíbí. Proto raději odcházejí, přitom sídlo v daňovém ráji pro podnikání v tuzemsku nepředstavuje žádnou nevýhodu,“ dodala Petra Štěpánová.

Kypr se stává daňovou jedničkou

K nejoblíbenějším daňovým rájům dlouhodobě patří evropské destinace – Nizozemsko s velkým odstupem následované Kyprem a Lucemburskem. Největší absolutní přírůstek v  loňském roce zaznamenal Kypr (155 firem), který se v posledním období stává favoritem mezi daňovými ráji.

Z relativního pohledu, hlavně díky nízké srovnávací základně, nejvíce posílily Seychely (o 25 %), Kajmanské ostrovy (o 19 %) a Belize (o 13 %). Dvě třetiny společností kontrolovaných z daňového ráje mají vlastníky s evropskou adresou. Z „exotických“ destinací je ovládáno jen necelých 11 procent subjektů.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Byznys, Česko

Comments are closed.