2:25 pm - Středa Říjen 17, 2018

V Krkonoších zahynul při prudkém sjezdu běžkař

PEC POD SNĚŽKOU – Neopatrnost v extrémním počasí se stala ve středu odpoledne osudnou pětatřicetiletému běžkaři. Ten při sjezdu z prudkého svahu spadl do koryta potoka nedaleko Rychtrových bud a na místě zemřel. Agentuře Media Press Servis/ROL.CZ to řekl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Špatné počasí znemožnilo přistání vrtulníku na místě neštěstí

Podle informací zdravotníků sjížděla skupina pěti běžkařů prudký svah od chalupy Na rozcestí. Jeden z nich ale při sestupu nezvládl jízdu a spadl po hlavě do potoka. „Ostatní jej ihned vytáhli z koryta, a protože nejevil známky života, začali s oživováním. My jsme okamžitě sestavili záchranné družstvo, které na místo nehody dorazilo asi ve čtvrt na čtyři,“ popsal zásah Adolf Klepš.

Vrtulník zastavilo počasí

K tragédii postupně dorazilo deset záchranářů a vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce Králové. Vzhledem k silnému větru a nulové viditelnosti však posádka vrtulníku nemohla zasáhnout.

„Mezi našimi muži je však jeden dobrovolník, který zároveň pracuje jako zdravotnický záchranář. Ten ovšem po konzultaci s dispečinkem záchranářů a na základě monitorování stavu zraněného krátce po čtvrté hodině neúspěšnou resuscitaci na pokyn lékaře ukončil,“ řekl náčelník.

Horská služba nedoporučuje túry mimo značené trasy

Záchranáři se pak snažili zemřelého dopravit do Pece pod Sněžkou. Transport však trval přibližně tři hodiny, protože v lokalitě napadl asi jeden metr čerstvého sypkého sněhu. „V Krkonoších vane v současné době silný vítr, na většině míst je takřka nulová viditelnost a hřebeny jsou zcela zaváté. Nedoporučujeme proto především hřebenové túry a pohyb mimo značené trasy. Turisté by se měli vždy na nejbližší stanici Horské služby informovat, jaká je situace a kde jim může hrozit nebezpečí,“ varoval  Klepš.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/  Jan Fišer

Zdroj fotografie: Letecká záchranná služba

Filed in: Královéhradecký kraj

Comments are closed.