2:06 am - Úterý Říjen 16, 2018

Zachránili život více než pěti stovkám živočichů

BARTOŠOVICE – Přes tisíc živočichů přijala vloni do své péče Záchranná stanice pro živočichy v Bartošovicích na Novojičínsku a polovinu z nich vrátila do života. Agentuře MDPS/ROL to sdělil vedoucí stanice Petr Orel.

Ježek západní, poštolka obecná a rorýs obecný.  To byla loni tři nejčastější zvířata, která lidé nebo ekologové do stanice přivezli.

„Celkem jsme přijali 1083 volně žijících živočichů, mimo to jsme v průběhu roku do péče převzali jedenačtyřicet domácích nebo exotických,“ upřesnil Orel s tím, že se podařilo zajistit také transfer téměř tří set dalších živočichů, a to zejména ropuch.

V bartošovické stanici našla nejčastěji dočasný azyl mláďata, která vypadla z hnízd (590 případů), další zvířátka zde skončila kvůli úrazům při střetech s dopravními prostředky, nebo po nárazech do skleněných překážek.

„Třiačtyřicet ptáků bylo zraněno na elektrovodech. Bohužel u těchto úrazů je úspěšnost léčby mizivá,“ dodal Orel.

Zranění zajíci přežívají jen výjimečně

Stále větším problémem, který řeší bartošovická stanice, jsou volně pobíhající psi a kočky, kteří loví zejména drobné ptáky a mladé zajíce. „Po jejich útocích skončilo v bartošovickém zařízení, které provozuje Český svaz ochránců zvířat, více než třicet živočichů. Třetinu z nich tvořili právě mladí zajíci.

„I v případě, že zvíře vypadá nezraněné, je přežití výjimečné,“ poznamenal Orel s tím, že právě u nich dochází velmi často k vážným vnitřním poraněním. Potěšující ale je, že díky pomoci bartošovické stanice zamířila poloviny přijatých zvířat zpět do přírody.

Nejvíce „pacientů“ je z Ostravska

V současné době zůstává v péči 116 chovanců. Nejvíce zvířat přijala záchranná stanice z Ostravska (275), dále pak Novojičínska (74), Havířovska (62), Karvinska (59) a Opavska (50).

„V poslední době výrazně narůstá počet výjezdů, a tím i celková ujetá vzdálenost. Během loňského roku jsme při cestách za záchranou zvířat najeli přes 28 tisíc kilometrů,“ dodal Orel.

Zdroj textu: MDPS/ROL
Zdroj foto: ČSOP Nový Jičín

Filed in: Moravskoslezský kraj

Comments are closed.