2:44 am - Sobota Říjen 20, 2018

Wikipedie nefunguje. Zachovejte klid a hlavně nešiřte paniku

KOMENTÁŘ – Kamarádi hádající se, kdo byl mistrem světa v ledním hokeji v roce 1953, studenti učící se na zkoušky, pedagogové připravující své přednášky. Ti všichni a mnoho dalších dnes na své otázky nenajdou rychle odpovědi.  Na 24 hodin dnes nefungují, v České republice od šesti hodin ráno, anglicky psané stránky internetového serveru Wikipedie.

Vypadá to, že se dnes budeme muset vrátit do knihoven a ke starým dobrým encyklopediím a slovníků. Největší encyklopedie světa, elektronická Wikipedie, dnes na 24 hodin znemožnila přístup na své anglicky psané stránky. Stránky budou opět v provozu zítra v šest hodin ráno SEČ.

Dnešním přerušením činnosti serveru, jenž denně navštíví přes milion uživatelů, chtějí jeho správci ukázat nelibost s chystanými zákony o omezení pirátského obsahu. Přesněji se jedná o zákony Stop Online Piracy Act (SOPA)  a Protect IP Act (PIPA), které v tomto týdnu projednává americký Senát a Sněmovna reprezentantů. K Wikipedii se na dvanáct hodin připojí i stránky Reddit a blog Boing Boing. Google na svých anglických stránky symbolicky  přelepí své logo černou páskou a bude odkazovat na petici proti SOPA a PIPA.

Jak přežít den bez Wikipedie

Z Wikipedie denně čerpají informace všichni. Nejen studenti, ale i pedagogové, vědci nebo novináři. Pozastavení činnosti jejich oblíbeného serveru jim může na jeden den pěkně znepříjemnit život.

Nakolik je situace vážná, dokazují i přední americké deníky. Na jejich internetových stránkách se dokonce objevily manuály, jak den bez Wikipedie úspěšně přežít. Například The Washington Post radí, aby internetoví uživatelé při hledání informací důkladněji prohledali web, sáhli  po „tradičních“ tištěných encyklopediích, zašli si do knihovny nebo zavolali dědovi.

Zákon omezuje svobodu vyjadřování

Proč se zákonů bojí právě Wikipedie, která primárně pirátský obsah nenabízí a ani k němu neodkazuje? Podle zakladatele encyklopedie Jimmyho Wales jsou navrhované zákony špatně postavené.

„Odpůrci SOPA jsou charakterizováni jako lidé, kteří podporují pirátství a chtějí zpřístupnit pirátský obsah. Ale o to tu ve skutečnosti nejde. Problémem je, že ten zákon je tak špatně napsaný a navrhnutý, že ovlivní i řadu věcí, které nemají nic společného s internetovým piráctvím,” uvedl Wales pro BBC.

Podle Wikipedie zákony SOPA a PIPA ukazují na mnohem širší celosvětový problém. Podobné zákony totiž pod záminkou regulace piráckého obsahu mají v praxi naprosto jiný efekt. Negativně ovlivňují svobodu vyjadřování a volný internet.

Zákon podporuje mediální magnát Rupert Murdoch

Je to válka médií

To co běžní internetoví uživatelé nevidí je souboj odehrávající se na pozadí dnešních protestů. V zákulisí mezi sebou totiž svádí boj lobbisté obhajující a odmítající navrhované zákony. Každý z nich přichází se svými důvody a lehce upravenou pravdou.

Na bitevním poli stojí v první linii na straně obhájců dvou kontroverzních zákonů velmi tvrdí hráči. Patří mezi ně producenti, televizní stanice, filmová a nahrávací studia. Kvůli pirátským stránkám  totiž přicházejí o značné zisky. Velí jim „generál“ Rupert Murdoch, slavný mediální magnát a vlastník hollywoodských studií 20th Century Fox, který neváhal SOPA veřejně podpořit na Tweeteru tento víkend. Jako neutrální Švýcarsko se zatím tváří sociální síť Tweeter. Podle slov jeho šéfa Dicka Costola je „pozastavení světového podnikání jako reakce na jeden problém národní politiky pošetilé.“

Wikipedia a další odpůrci zákona i přes zdánlivou přesilu zatím neztrácejí naději. Mají na své straně minimálně jednoho silného zastánce, současného amerického prezidenta Baracka Obamu s právem veta. Podle sobotního prohlášení Bílého domu Potus, jak Murdoch prezidenta Spojených států nazývá, nesouhlasí s některými aspekty kontroverzních zákonů o internetovém piráctví. A v případě, že zákony projdou Kongresem, tak je ve stávajícím znění nepodepíše.

Zdroj fotografií: Wikipedie.cz

Filed in: Hi-Tech, Internet, Komentáře, Svět: Globalizace

Comments are closed.