2:10 am - Úterý Říjen 16, 2018

Wikipedia má výpadek. Protestuje vůči novému zákonu

WASHINGTON – Internetová encyklopedie Wikipedia přerušila dnes ráno na čtyřiadvacet hodin provoz svých anglicky psaných stránek. Protestuje tak proti návrhům amerických zákonů ohledně internetového pirátství. Informuje o tom BBC.

Pokud si v průběhu dne otevřete stránky anglicky psané Wikipedie, vyskočí na vás černé okénko s bílým textem, ve kterém provozovatelé celou situaci vysvětlují. Text je uveden nadpisem „Představte si svět svobodného přístupu k vědomostem“.

„Více než deset let jsme věnovali miliony hodin vybudování největší encyklopedie v dějinách lidstva. Právě teď americký Kongres zvažuje právní předpisy, které by mohly fatálně poškodit svobodný a otevřený internet,“ píšou provozovatelé portálu.

Wikipedia není jediným serverem, který se rozhodl proti zákonu protestovat. Připojil se také například Google, který na svých stránkách píše: „Řekněte Kongresu: Necenzurujte web!“.

Zákony omezují svobodu, říká zakladatel Googlu

Celosvětově známým portálům je trnem v oku návrh zákonů Stop Online Piracy Act (SOPA), kterým se aktuálně zabývá americká Sněmovna reprezentantů, a Protect IP Act, jenž leží v Senátu.

Autoři prvně jmenovaného zákona navrhují, aby byl zakázán přístup na webové stránky, na nichž jsou porušována autorská práva. Zákon je namířen především proti těm, kteří si na zahraničních stránkách stahují hudbu nebo filmy. SOPA by měl zabránit v činnosti například americkým internetovým vyhledavačům a reklamním sítím, přes které lidé zahraniční stránky hledají.

V praxi by to znamenalo, že například vyhledávač Google by takové stránky ve výsledcích vyhledávání nezobrazoval. Kritici zákona říkají, že jde o útok na samotné základy svobodného internetu. Sergej Brin, zakladatel Googlu, přirovnal zákony k cenzuře internetu v Číně nebo v Íránu.

Zdroj fotografie: Wikipedia.org

Filed in: Amerika, Hi-Tech, Internet

Comments are closed.