9:54 pm - Neděle Prosinec 16, 2018

Web vlády a Ochranného svazu autorského napadli Anonymous

PRAHA – Internetové stránky české vlády ve čtvrtek večer nefungovaly. Příčinou byl pravděpodobně hackerský útok české odnože skupiny Anonymous.

Výpadky stránek české vlády trvaly přibližně hodinu, první problémy správci zaznamenali včera po 19. hodině. Mluvčí vlády Jan Osúch výpadky webu odůvodnil účelovým přetížením serveru.

„Mohu potvrdit, že Úřad vlády se v podvečer potýkal s krátkodobými výpadky webových stránek. Důvodem bylo účelové přetížení serveru. Veřejnost prosím o trpělivost při načítání stránek. Na chod Úřadu vlády útok samozřejmě nemá vliv,“ napsal Osúch agentuře Mediafax. Plně v provozu byl web až po půl deváté ve čtvrtek večer.

Vládní web nebyl jediný

Podobné problémy včera potrápily také internetové stránky Ochranného svazu autorského (OSA). Česká odnož Anonymous o tom dokonce informovala i na svém účtu v sociální síti Twitter. Stránky OSA nefungovaly několik desítek minut.

Hackeři z Anonymous reagují na to, že Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání ACTA. V dohodě je sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Dohoda popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní provozovatele online služeb přinutit, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.

Hackerské skupině Anonymous se tuto středu podařilo ochromit také provoz webu Evropského parlamentu, vládní servery v Polsku, ve Francii a v Irsku.

Zdroj fotografie: www.m-journal.cz

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/01/26/vyhruzky-hackeru-anonymous/
http://www.regiononline.cz/2012/01/26/internet-pirat-acta/

Filed in: Česko, Hi-Tech, Internet

Comments are closed.