2:46 am - Sobota Říjen 20, 2018

Ministerstvo zdravotnictví chce zamezit vývozu léků do ciziny

PRAHA – Ministerstvo zdravotnictví chce zabránit vývozu léků do ciziny na úkor českých pacientů. Vláda ve středu projedná novelu zákona o léčivech, která by tomu zamezila. V roce 2010 se k českým pacientům nedostaly medikamenty za 16 miliard korun.

Ilustrační foto

V pondělí o tom informoval server ihned.cz. Léky, které jsou v Česku levnější než v jiných zemích světa, se k českým pacientům mnohdy nedostanou. Distributoři je totiž pošlou tam, kde za ně utrží víc peněz.

Jen v roce 2010 se k českým pacientům podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nedostaly léky za 16 miliard korun. Jedná se pětinu českého lékového trhu.

Zabránit nelegálnímu vývozu léků do ciziny a zachovat jejich dostupnost pro české pacienty by mělo umožnit nařízení, které dalo ministerstvo zdravotnictví do novely zákona o léčivech. Normou se bude ve středu zabývat vláda. V platnost by mohla vstoupit letos v srpnu.

Léky jsou stále atraktivnější pro vývoz. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše se řada distributorů i lékáren živí především vývozem léků do ciziny, místo aby je dodávali českým pacientům. Připravovaná novela určuje povinnost uvádět, zda odběratel dostal léky jako provozovatel lékárny či jako distributor. Léky, které odebere provozovatel lékárny, nesmí dál prodávat do zahraničí. Novela řeší i sankce za porušení zákona, které se mohou vyšplhat až k milionům korun.

Filed in: Česko

Comments are closed.