2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Smutné výročí: svět si připomíná 67 let od osvobození Osvětimi

PRAHA – Dnes je tomu 67 let od chvíle, kdy Rudá armáda osvobodila největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v polské Osvětimi. Toto výročí si svět připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Koncentrační tábora v Osvětimi (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) vznikl 27. dubna 1940 na rozkaz Heinricha Himmlera. Jako první zde byli uvěznění většinou Poláci, které do tábora dovezli v červnu 1940. O necelý rok později, v březnu 1941, bylo v Osvětimi internováno již více než 10 tisíc vězňů. Všechny vítal nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) nad hlavní branou osvětimského tábora.

V plynových komorách denně zavraždili až šest tisíc lidí

Na další Himmlerův rozkaz se ve stejné době začal vedle stavět druhý tábor, Osvětim II – Birkenau. V březnu 1942 byl pak v blízkých Monovicích zřízen tábor Osvětim III, nazývaný též Buna Monovice.

Celkem k Osvětimi příslušelo dalších 45 táborů, kde vězni museli pracovat v továrnách německých firem. Osvětim je také nechvalně proslulá činností nacistických doktorů včetně „Anděla smrti“ Josefa Mengeleho. Ti prováděli pokusy na vězních, jejich experimentů nezůstaly ušetřeny ani ženy ani děti.

Velitel osvětimského tábora Rudolf Höss dostal v létě 1941 od Himmlera příkaz vybudovat zde zařízení na masové vyvražďování Židů. První plynová komora byla zřízena v Osvětimi I a v září 1941 v ní nacisté poprvé vyzkoušeli jed cyklon B.

Následně byly v Osvětimi II – Birkenau vystavěny čtyři velké plynové komory, které byly maskovány jako sprchy, aby mezi vězni nedocházelo k panice. V těchto komorách mohlo být denně zavražděno až šest tisíc lidí.

V Osvětimi bylo vězněno také 50 tisíc československých občanů.

Osvobození Osvětimi se dočkalo jen 7650 vězňů

Koncem roku 1944 začali nacisté kvůli strachu z postupující Rudé armády s likvidací a evakuací Osvětimi. Himmler vydal rozkaz, aby byly zničeny všechny plynové komory a krematoria. Zhruba 58 tisíc vězňů bylo nacisty posláno na pochody smrti, které 15 tisíc z nich nepřežilo.

Když byla Osvětim 27. ledna 1945 konečně osvobozená, naživu bylo  jen 7650 vězňů. Celkem zde přišlo o život kolem 1,1 milionu lidí, většinou Židů.

Na svém 60. zasedání dne 1. listopadu 2005 přijalo Valné shromáždění Organizace spojených národů jednomyslně rezoluci číslo 60/7, která 27. leden – den osvobození Osvětimi – ustavila za Mezinárodní den památky obětí holocaustu.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Evropa, Svět

Comments are closed.