7:06 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Držitel ceny National Geographic vystavuje ve Vrchlabí

VRCHLABÍ – Výstavu fotografií Josefa Kalenského Příroda, hory a lidé, pořádanou Správou Krkonošského národního parku, mohou zájemci navštívit až do 22. dubna v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí.  K vidění jsou fotografie ze světa i Krkonoš.

Fotografie Josefa Kalenského Daňci

Fotografie Josefa Kalenského Daňci

Expozici v lednu zahájil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, který Kalenského a jeho tvorbu představil. Před třemi lety Kalenský získal třetí až čtvrtou cenu za jednu ze svých fotografií v soutěži National Geographic Česká republika.

V dětství utíkal do přírody

Kalenský se narodil v roce 1962 ve Vrchlabí, jeho otec pocházel ze zemědělského statku v Kalné, dědeček dlouho soukromničil, děti proto vyrůstaly na zahradě a ve chlévě, při pracích na polích, u potoka nebo v lese. Tím se už jako malý dostal do přírody.

Vliv na budoucí tvorbu Kalenského měl, podle jeho vlastních slov, rozchod rodičů, když mu bylo šest let. Utíkal čím dál víc do přírody, třeba chytat pstruhy k potoku.  Po absolvování základní školy se vyučil strojním zámečníkem pro vrchlabskou Škodovku. Pokračoval na strojní průmyslovce, posléze na zemědělské univerzitě.

V oboru pracoval, pořádal výpravy do hor a především po listopadu 1989 toho hodně procestoval. Mnoho fotografií publikoval v časopisech či kalendářích, měl i několik samostatných výstav.

Zdroj foto: Fotoarchiv Josefa Kalenského

Filed in: Kultura, Kultura v regionech

Comments are closed.