7:54 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Manažeři volebních kampaní v Keni před soudem. Kvůli krveprolití

NAIROBI – Prezidentské volby, které v Keni proběhly v roce 2007, mají dohru. U soudu stanuli dva blízcí spolupracovníci prezidentských kandidátů, kteří čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Informuje o tom dnes BBC.

Prezident Keni Mwai Kibaki

Obviněný byl ministr financí Uhuru Kenyatta a bývalý ministr školství William Ruto. Soudy s oběma muži budou probíhat odděleně, protože při volbách stáli na odlišných stranách.

Násilí proti násilí

Kenyatta, syn prvního keňského prezidenta Kenyatty, bude souzený společně s bývalým vládním sekretářem Francisem Mutaurou. Obviněni jsou ze zločinů proti lidskosti, včetně vraždy a pronásledování, kterých se měli dopustit v rámci volební kampaně na podporu kandidátského prezidenta Mwaie Kibakiho.

U druhého soudního tribunálu stane William Ruto a moderátor rádia Joshua arap Sang. Ti patřili ke druhé skupině, která podporovala prezidentského kandidáta Raila Odingu. Ruto je obviněný z organizování útoků na příslušníky etnických skupin, kteří vystupovali jako příznivci druhého kandidáta.

Stovky mrtvých a tisíce uprchlíků

Během nepokojů, které provázely prezidentské volby v Keni, bylo zabito na 1 200 osob a přes 600 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Po skončení voleb nepokoje v Keni neskončily – obě strany se totiž přely o jejich výsledky. Nakonec obě znesvářené strany podepsaly dohodu a prezidentem země se stal Mwai Kibaki, zatímco funkci premiéra získal Raila Odinga.

Zdroj fotografie: Wikipedia.org

Filed in: Afrika

Comments are closed.