7:06 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Vláda dle premiéra bojuje s korupcí, ČSSD si myslí opak

PRAHA – Korupci považujeme za společenské zlo, bojujeme proti ní. V úterý to uvedli premiér Petr Nečas (ODS) a místopředsedkyně vlády Karolína Peake (VV), kteří představili uskutečněné kroky a plány koaliční vlády v oblasti boje s korupcí. Stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc reagoval, že vláda v boji s korupcí selhala.

Jeroným Tejc (ČSSD)

Podle Jeronýma Tejce (ČSSD) vláda v boji s korupcí selhala

Mezi hlavní nástroje boje s korupcí by měl podle vlády patřit důraz na větší transparentnost zadávání veřejných zakázek, omezování korupčního prostředí nebo zpřísnění postihů za korupci. „Korupci považujeme za společenské zlo první kategorie nejen z etického a společenského hlediska, ale i hlediska ekonomického,“ uvedl v úterý premiér Petr Nečas (ODS).

Premiér vyzdvihl například parlamentem schválený a prezidentem podepsaný zákon o veřejných zakázkách, zrušení předražených tendrů nebo zavedení online aukcí, které podle něj přinesly úspory v chodu ústředních orgánů veřejné správy. Podle Nečase se jedná o celoevropský problém – v rámci Evropské komise způsobuje korupce škody ve výši asi 120 miliard euro, což jsou v přepočtu přibližně 3 biliony korun.

V boji s korupcí jsme za Rwandou, řekl Tejc

Podle vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake (VV) zákon o veřejných zakázkách znemožňuje například šití veřejných zakázek na míru.  Místopředsedkyně vlády dále uvedla, že vláda prosadila zpřísnění trestů za korupční jednání úředních osob, zjednodušení odposlouchávání při podezření z korupčních trestných činů, zavedení institutu korunního svědka nebo možnost sankcionovat firmy za pletichy, kdy nejvyšším trestem může být dokonce rozpuštění společnosti.

Podle stínového ministra vnitra ČSSD Jeronýma Tejce vláda naopak selhala – zatímco v roce 2008 bylo Česko v boji s korupcí na pětačtyřicátém příčce světového žebříčku,  nyní se propadlo na 57. místo. „Před námi je například Rwanda,“ řekl Tejc. „Co ale chtít po premiérovi, který třeba není schopen odvolat a kryje ministra obrany Vondru, který neumí vysvětlit, jak se několik set milionů korun z veřejných prostředků ztratilo v kauze ProMoPro,“ uvedl na úterní tiskové konferenci mimo jiné Tejc.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.