6:01 pm - Sobota Prosinec 15, 2018

Vláda chystá další utažení opasků, dotkne se chudých i bohatých

PRAHA – Vláda musí ušetřit další finanční prostředky do státního rozpočtu. Nutí ji k tomu současná špatná situace ekonomiky i další spíše negativní výhled na nejbližší roky.

Graf - šipka směrem dolů

Ilustrační obr.

Hlavním cílem vlády, jak zdůraznil premiér Petr Nečas na pondělní tiskové konferenci, i nadále zůstává postupné snižování deficitu státního rozpočtu, aby nás nečekal řecký scénař.

Prada ekonomických ministrů proto projednala soubor opatření ke stabilizaci veřejných financí. Pro letošní rok musí ušetřit  skoro 24 miliard korun a ještě mnohem více pro další roky. Budou se proto na tři roky zmrazovat důchody a naopak zvyšovat progresivní daň pro bohaté. Dojde také ke zvýšení DPH až na 21 procent.

Zároveň chce vláda připravit i balík prorůstových opatření, kterými by více stimulovala ekonomiku.


V letošním roce ještě nebude tak zle – dojde pouze ke zmražení výdajů ze státního rozpočtu ve výši 23,6 miliard korun.  „Pro letošní rok počítáme pouze s vázáním výdajů tak, abychom udrželi schodek rozpočtu a deficit veřejných financí odpovídal 3,5 procenta HDP,“ uvedl premiér.

Znamená to, že jednotlivá ministerstva budou moci utratit méně, než pro ně bylo pro letošní rok plánováno. Ministr financí Miroslav Kalousek zdůraznil, že tyto prostředky nebudou ministerstvům šmahem škrtnuty, nýbrž dojde jen k jejich „zavázání“ a zůstanou v rezervě pro případné mimořádné události, jako jsou třeba povodně.

Období 2013 – 2014

Vzhledem k očekávanému propadu příjmů z ekonomiky musí vláda, aby udržela schodek státního rozpočtu pod 3 procenty HDP, ušetřit další obrovské peníze. Pro rok 2013 musí nad planovaný výhled uspořit 42 miliard korun a o rok později dokonce 84 miliard.

A to již nepůjde bez „robustních“ fiskálních opatření, jak je nazval premiér Nečas. Proto musí mimo jiné dojít ke zvýšení DPH, shodli se v pondělí ekonomičtí ministři. Otázkou pouze zůstává, jak.

Podle premiéra je ve hře mnoho možností, musí se na nich shodnout politická reprezentace. Řešením by podle něj mohlo být například sjednocení daně na 20 nebo 19 procentech, nebo zachování dvou sazeb a obě zvýšit o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21 procent. Ve hře je také možnost 20procentní daně pro všechny produkty s výjimkou knih a léků, které by zůstaly ve 14procentní sazbě.

Zmrazíme důchody a zdaníme bohaté

„Robustní“ efekt by podle Nečase také mělo mít omezení nebo zmrazení valorizace důchodů. To by se podle premiéra mohlo prosadit ale pouze v případě občanské solidarity. „Ve stejném čase by došlo k prohloubení progrese u daně z příjmu fyzických osob,“ vysvětlil premiér s tím, že ačkoliv ODS je dlouhodobě proti progresivnímu zdanění, šlo by o elementární akci občanské solidarity.

Obě tato opatření – zmrazení důchodů i progresivní daň pro bohaté – jsou plánována jako dočasná, dle vlády by měly trvat maximálně 2 až 3 roky, podle ekonomické situace.

Kromě těchto „velkých“ změn v příjmové i výdajové stránce se budou politici i nadále bavit i o drobnějších změnách, které by měly každá přinést mezi půl až třemi miliardami korun.

Věci veřejné jsou proti

Všechna velká opatření budou vyžadovat nejprve úpravy v zákonech. Premiér Nečas si podle svých slov velice dobře uvědomuje, že prosadit tyto změny bude složité a bude potřeba politického kompromisu.

Proti jsou zatím zejména Věci veřejné. Předseda poslanců nejmenší vládní strany Vít Bárta již dopředu avizoval, že se jeho klub ke zvyšování DPH nepřipojí. A obdobně se strana i staví proti zmrazení důchodů a některým dalším úpravám.

Nejen šetřit, ale i více vyrobit

Kromě snižování výdajů plánuje premiér i prorůstová opatření, kterými by se měla nastartovat ekonomika. Jsou to třeba převody dividend ze státních podniků do rozpočtu, další správné čerpání evropských fondů a zlepšení exportu, zejména mimo země EU. Důležitým pomocným faktorem může podle Nečase být i „odbourání byrokratických překážek“ pro růst malých obchodníků.

 Zdroj fotografie: archiv ROL CZ

Filed in: Byznys, Česko, Finance, Politika

Comments are closed.