8:46 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Vietnamci u nás zakořenili

PRAHA – Cizinci tvoří zhruba čtyři procenta obyvatel Česka. Nejvíc je láká Praha. V metropoli má 14 obyvatel ze sta cizí státní příslušnost. Český statistický úřad (ČSÚ) a Sociologický ústav Akademie věd České republiky (AV ČR) společně zveřejnily informace o cizincích žijících v Česku. Představili nejen údaje o počtech lidí ze zahraničí či o tom, z jakých zemí pocházejí, ale také jejich vzdělání nebo rodinný stav.

Vietnamci jsou v Česku "zdomácnělí"

Na konci roku 2010 legálně žilo v České republice podle údajů ministerstva vnitra 424 291 cizinců.  Z nich zhruba 189 tisíc mělo povolení k trvalému pobytu, ostatní směli být v republice na dobu přechodnou. „Nejvíce míří do České republiky lidé z Ukrajiny,“ konstatuje Daniel Chytil z ČSÚ. Úřady evidovaly přes 124 tisíc Ukrajinců, což je 43 procent u nás žijících cizinců ze zemí původu mimo Evropskou unii.

Druhou nejpočetnější skupinu tvoří Slováci, kteří jsou ale „domácí“ – tedy stejně jako Češi obyvatelé EU. Slováků žilo v Česku koncem roku 2010 necelých 72 tisíc. Na pomyslné třetí příčce jsou Vietnamci, kterých v zemi pobývalo lehce přes 60 tisíc.

Vietnamci žijí v Česku nejdéle

„Vietnamci mají prvenství v tom, že u nás žijí dlouhodobě nejdéle – v průměru osm let,“ připomíná zakořeněnost komunity analytička Sociologického ústavu AV ČR Yana Leontiyeva. Jen o rok méně žijí v průměru v Česku dlouhodobí imigranti ze zemí bývalé Jugoslávie. Jsou to zejména čtyřicátníci se středním odborným vzděláním. Nejvíce vysokoškoláků do naší země přichází z Ruska (27 procent imigrantů).

Z hlediska rodinného stavu má většina „českých“ Vietnamců partnera, děti, případně i další rodinné členy. Například Ukrajinci mívají s sebou partnera, ale děti žijí mimo Českou republiku. Moldavané k nám zase nejčastěji přijíždějí úplně sami, pouze za prací. Nejvíce z výdělku posílají domů Ukrajinci (17 % příjmu), následují Moldavané (16 %) a Vietnamci (15%).

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Česko, Společnost

Comments are closed.