9:18 pm - Sobota Duben 21, 2018

KOMENTÁŘ – Profesně uspět v dnešním světě bez znalosti cizích jazyků je takřka nemožné. Zejména pak, pokud jde o pravidelní pracovní cesty do zahraničí. Tato věta se stala častým námětem k různým diskuzím i v naší malé zemi. Jedna výjimka potvrzující pravidlo by se ale našla.

Stanislav Řezáč

Stanislav Řezáč patří mezi světovou elitu lyžařů specializujících se na běhy na dlouhé vzdálenosti. Rodák z Jablonce nad Nisou během své dlouhé kariéry odjel stovky závodů a rozhodně ho nemíjely ani úspěchy.

Jen v letošním roce už posbíral některé triumfy. Začátkem ledna vyhrál 45. ročník Jizerské padesátky, čímž si připsal už své třetí vítězství tohoto slavného závodu. Naposledy triumfoval v roce 2001, kdy závod ještě nebyl součástí prestižního FIS Marathon Cupu.

Na konci ledna dojel na třetím místě v závodu na 70 kilometrů klasicky v italském údolí Val di Fiemme známý jako Marcialonga. O pár dní později pak vyhrál 40. ročník závodu dálkových běžců na lyžích König Ludwig Lauf v německém Oberammergau.

Vedení v sériích udržel

V posledním absolvovaném závodě v estonském Tartu na 63 kilometrů dojel Řezáč šestý, ovšem i přesto udržel pozici lídra Ski Classics, elitním seriálu dálkových lyžařů, i sérii FIS Marathon cupu. Dále se Řezáč představí na Finlandii Hiihto, která je letos pouze ve FIS Marathon cupu. Za dva týdny pak českého laufaře čeká vrchol sezony – legendární závod Vasaloppet ve Švédsku.

Jen z tohoto krátkého výčtu je víc než jasné, že brzy už devětatřietiletý Řezáč jezdí do různých koutů Evropy. Ovšem s jazykovými schopnostmi to není vůbec růžové, spíše naopak. Hitem se staly videa, na kterých v rozhovoru odpovídá zahraničním novinářům hned třemi jazyky najednou.

Stalo se tak v norském Birkebeinerrennetu, kde v roce 2010 obsadil druhé místo a o rok později závod dokonce vyhrál. Není rozhodně na místě se Řezáčovi posmívat, vždyť ne každý je na učení cízích jazyků nadaný. Jde spíše o to ukázat, že i ve vrcholovém sportu se dá bez znasloti světových jazyků uspět, byť pak záznamy z rozhovorů působí velmi humorně.

Přihlášky vyplňuje manželka

Však se sám Řezáč při líčení průběhu závodu občas svým trojjazyčným výrokům i zasměje. Třeba výrok „zkusit šůšn“ se také stal hitem a sám závodník s odstupem času prozradil, že slovo „šůšn“ označuje vesničku na trati závodu asi dvacet kilometrů před cílem.

„Vím, že anglicky neumím. Už přes dvanáct let jezdím po světě, ale přihlášky na závody za mě vždy vyřizovala manželka. Že si ze mě všichni dělají legraci, tomu se musím akorát zasmát, protože i já se na to občas podívám a směju se tomu,“ řekl Řezáč minulý rok na tiskové konferenci.