8:43 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Více revizorů v Plzni má odradit černé pasažéry

PLZEŇ – Plzeňský městský dopravní podnik (PMDP) dospěl k závěru, že propady v tržbách způsobené cestujícími bez jízdního dokladu jim zajistí větší počet revizorů. Vzhledem k tomu, že od ledna v Plzni podražilo základní jízdné z 12 na 18 korun, vyčíslil dopravní podnik ztrátu na 20 milionů korun. Agenturu Media Press Servis/ROL.CZ o tom informoval ředitel PMDP Michal Kraus.

 „Zvýšíme počty revizorů ze současných 15 na 20. Někteří budou nosit stejnokroj, což by mělo fungovat jako prevence pro ty pasažéry, kteří se rozhodují, zda pojedou načerno. Ostatní revizoři budou mít represivní funkci jako doposud,“ vysvětlil ředitel Kraus.

Průzkum z konce minulého roku prokázal, že 2,13 procenta pasažérů jezdí v Plzni načerno, v roce 2010 to bylo jen 1,6 procenta.

Agresivita cestujících se zvyšuje

V poslední době zaznamenaly dopravní podniky také zvýšenou agresivitu cestujících vůči revizorům. Zatímco v roce 2010 napadli cestující revizory ve 14 případech, loni to bylo už 18 útoků. Právě pracovní neschopnost revizorů po útocích způsobila, že se loni snížil počet záchytů pasažérů bez jízdenek ze 41 tisíc na 36 tisíc.

Mírnější pokuty za překročení časového limitu jízdenky

Revizoři mohou nově pasažérům nad 15 let uložit namísto pokuty 600 korun jen polovinu v případech, kdy dojde k překročení časové jízdenky o několik minut. Dopravní podniky se tak snaží odlišit pasažéry, kteří se vinou drobného opomenutí mohou dostat do problémů, od klasických černých pasažérů, kteří jedou načerno úmyslně.

 V případě dětí bez jízdenky se pokuta na místě snižuje na polovinu, tedy na 300 korun.

PMDP budou od 1. července zasílat všem cestujícím předžalobní upomínku o nezaplacení, kterou až doposud dostávali jen rodiče dětí do 15 let. Tuto upomínku nebudou dostávat notoričtí dlužníci, kterých PMDP eviduje 344. Jde o pasažéry s dvaceti a více záchyty revizorů.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ

 Zdroj fotografie:  PMDP    

 

Filed in: Plzeňský kraj

Comments are closed.