2:25 am - Neděle Říjen 21, 2018

Verner je po krátkém programu na ME třetí, Březina šestý

SHEFFIELD / PRAHA – Podařený začátek evropského šampionátu mají za sebou čeští krasobruslaři. Tomáš Verner obsadil v krátkém programu z minimální ztrátou na vedoucí ruské duo Gačinskij-Pljuščenko třetí místo, Michal Březina pak uzavírá elitní šestku. Volné jízdy jsou na programu v pátek.

Tomáš Verner

Nejzkušenější z českého tria závodníků udělal v krátkém programu jedinou výraznější chybu, když při čtverném toeloopu dopadl na obě nohy. Na rozdíl od jiných závodníků ale neupadl. Přesto od rozhodčích dostal až šestou nejvyšší známku za programové komponenty.

Vše ale vykompenzoval písecký rodák v první sadě známek a se ziskem 81,14 bodů (na 31 setin se přiblížil osobnímu maximu) se v té chvíli zařadil na průběžné druhé místo. Před ním byl pouze legendární Rus Jevgenij Pljuščenko, který po návratu na amatérský led startoval na divokou kartu už jako čtvrtý v pořadí.

Březinovi se nedařilo podle představ

Předvedl svůj standard, za který jej rozhodčí ocenili známkou 84,71 bodů. Jak ale sám devětadvacetiletý několikanásobný mistr světa i Evropy po svém startu oznámil, byl omezený zraněným kolenem. Kvůli němu nepředvedl čtverný skok a hned po šampionátu zamíří na operaci do Německa, což znamená, že vynechá březnové MS.

Druhé české želízko v ohni – jedenadvacetiletý Michal Březina – opět potvrdilo, že pokud se povede program jedné z českých hvězd, druhá předvede slabší výkon. Brněnský závodník spadl po čtverném salchowovi, úplně čistě se mu nepovedl ani trojitý toeloop v kombinaci. Přesto mu se ziskem 76,13 bodů patří průběžná šestá pozice a před volným programem stále není bez medailových šancí.

Závod plný pádů a překvapení

Do čela se v poslední šestičlenné partě závodníků dostal tréninkový partner Pljuščenka ze skupiny legendární Alexeje Mišina – Artur Gačinskij, který zvládl jako jediný bez problémů čtverný skok – toeloop navíc zkombinoval se stejným trojitým skokem. Naopak propadli jiní.

Florent Amodio ještě zachránil špatné skoky dalšími bezvadně zvládnutými komponenty a obhájci titulu patří čtvrtá pozice. Hůře dopadl jeho krajan Brian Joubert – exmistr světa i Evropy svou krátkou jízdu pokazil a se ziskem necelých 68 bodů je již téměř bez šancí na medaile. Třetí z českých závodníků – třiadvacetiletý Pavel Kaška – obsadil 26. místo a jen těsně mu unikl postup mezi čtyřiadvacítku závodníků, kteří absolvují volné jízdy.

  • Výsledky ME v krasobruslení:

Muži – krátký program: 1. Gačinskij 84,80, 2. Pljuščenko (oba Rus.) 84,71, 3. Verner (ČR) 81,14, 4. Fernández (Šp.) 80,11, 5. Amodio (Fr.) 78,48, 6. Březina 76,13, …26. Kaška (oba ČR) 51,34.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/queenyuna

Filed in: Zimní sporty

Comments are closed.