8:44 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Vedení Ostravy: Znečišťovatelé ovzduší by měli přispět dětem

OSTRAVA – Primátor města Ostravy Petr Kajnar vyzval velké znečišťovatele, kteří podnikají na území města k odpovědnosti vůči městu a jeho obyvatelům. Podle něj právě velké firmy, které ve městě podnikají a vytvářejí zisk, zatěžují životní prostředí.

Primátor Petr Kajnar na tiskové konferenci„Právě proto by měly přispět a naprosto dobrovolně pomoct naplnit fond pro pobyty dětí ohrožené znečištěním ovzduší,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Kajnar.

Loni fond přispěl 1500 dětem

Fond pro  děti ohrožené znečištěným ovzduším loni přispěl na pobyty dětí v přírodě částkou 11 milionů korun. Podle tiskové mluvčí Andrey Vojkovské to však stačilo pokrýt náklady na pobyty jen pro 1500 dětí. Nejvyšší možná výše podpory 4500 korun na jedno dítě tak musela být krácena, aby se dostalo na více dětí.

Letos je ve fondu zatím jenom 5 milionů korun, které věnovalo město Ostrava. „Je to stejná částka, kterou dávalo město ze svého rozpočtu i v minulých letech,“ potvrdila Vojkovská.

Peníze z Ostravy by měly zůstat v Ostravě

Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej, který má v popisu práce i ochranu životního prostředí si myslí, že problémy s naplněním fondu způsobuje i to, že ministerstvo životního prostředí má  podobný fond.

„Tady vnímáme určitý nesoulad a na první schůzce, které se zúčastní i ministr životního prostředí, to chceme řešit.  Tyto peníze by měly podle našeho názoru zůstávat jednoznačně tady a měly by přispívat dětem, které trpí kvůlí znečištění našeho města. Budeme trvat na tom, aby se to sjednotilo,“ uvedl Madej.

Primátor Kajnar: Budeme postupovat razantněji

Primátor Kajnar zdůraznil, že vedení města se rozhodlo postupovat razantnějším způsobem vůči znečišťovatelům a bude trvat na tom, aby dostáli svým závazkům ve snižování limitů znečišťování.

„Vážíme si toho, že tady zaměstnávají naše občany a uvědomujeme si, že ztráta pracovních míst je bolestivá. Na druhé straně město díky průmyslovým zónám, které buduje, je schopné tato pracovní místa nahradit tím, že přiláká jiné investory. Vezměte si Hrabovou, která v současné době zaměstnává osm tisíc lidí a z Hrabové nestoupá žádný prach, ani se nešíří benzen,“ uvedl primátor. 

Vedení města si podle jeho vyjádření uvědomuje, že velké firmy odvedly za poslední roky kus práce. „My samozřejmě vnímáme, že investovaly miliardy korun. Stačí se podívat do statistik, které uvádějí, že podíl prachových částic v ovzduší proti devadesátým letům klesl víc než desetinásobně,“ uzavřel Kajnar.

Foto: Anna Vidiševská

Filed in: Ostrava

Comments are closed.