2:44 am - Sobota Říjen 20, 2018

Véčkaři ustoupili a restituce budou. Dalo se to čekat, říká politolog Zbořil

PRAHA – Věci veřejné ustoupily ultimátu ODS a TOP09 schválit církevní restituce bez podmínek. Vláda návrh zákona ve středu schválila. Politologa Zdeňka Zbořila to nepřekvapilo.

Věci veřejné nakonec ustoupily ze svých požadavků vědět, kde vláda vezme dvě miliardy na rok, které budou první splátkou církvím v rámci restitucí. Vedle majetkových restitucí ve výši asi 75 miliard v podobě lesů, polí nebo rybníků má totiž stát po dobu třiceti let církvím splácet asi po dvou miliardách korun ročně – celková částka by měla činit 59 miliard. Věci veřejné se dotazovaly, kde na to vláda v době škrtů vezme.

Co na ústupek Věcí veřejných říká politolog Zdeněk Zbořil? „Věci veřejné se chovají konstantně, dělají to od začátku, co vznikla koalice. Přijdou s problémem, který prezentují jako neřešitelný, aby potom zase ustoupili. V novinách se tomu říká vyděračský potenciál. Do vlády přišly s jediným nápadem, že vydírají dvě ostatní koaliční strany a snaží se na sebe upozornit tím, že jsou jakoby něco jiného,“ uvedl Zbořil pro RegionOnline.cz.

„Samy nepřišly s jediným nápadem, nemají žádný potenciál, jedinou myšlenku a sílu, jsou jen přívěskem. Kromě nápadu rozbít samotnou stranu Věci veřejné, mám na mysli aktivity paní Kočí či pana Škárky. Takové jednání jim v ničem neprospívá, zdiskreditovaly se, dnes už je to strana, která je spíš pro smích,“ řekl Zbořil.

Foto: RegionOnline.cz/rzk

Filed in: Politika

Comments are closed.