2:48 am - Sobota Říjen 20, 2018

Věci veřejné vítají, že vláda chce referendum k rozpočtové unii

PRAHA – Věci veřejné přivítaly, že vláda Petra Nečase (ODS) se ve středu usnesla na tom, že o smlouvě o takzvané rozpočtové unii by mělo rozhodnout všelidové hlasování. Předseda VV Radek John na středeční tiskové konferenci uvedl, že referendum je nutné, protože smlouva podle něj změní primární právo všech občanů a může být nevýhodná pro malé státy.

Vít Bárta a Radek John

Vít Bárta a Radek John vítají, že by se mělo konat referendum

„Je to i v souladu s koaliční smlouvou,“ uvedl předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta k názoru vlády, že o smlouvě o takzvané rozpočtové unii by měli rozhodnout občané v referendu.

 „I když byla TOP09 proti, vláda navrhne proces pro případné přijetí nových pravidel v parlamentu,“ řekl předseda VV Radek John. Podle Bárty může být smlouva omezující pro malé státy.  „Když vyjednáváte jakoukoli smlouvu, hádáte se o každý paragraf, aby byly hájeny zájmy České republiky,“ uvedl Bárta.

„Nestavíme se ale negativně k Evropské unii, jejíž je Česká republika součástí,“ dodal Bárta. Proti referendu se  naopak vyslovila TOP09, hlasování jejích ministrů nechtěli zástupci VV na tiskové konferenci komentovat. Na postoj se koaličního partnera podle slov Bárty zeptají.  Konečné znění fiskální smlouvy, jejíž součástí by měla být přísnější rozpočtová pravidla, bude hotovo ke konci ledna, přičemž 24. ledna se jí budou zabývat ministři financí Evropské unie na zasedání Ecofin. Odmítla ji Velká Británie, nerozhodné je Maďarsko.

Problém je, že není obecný zákon o referendu, říká Filip

„Ať už to bude návrh na jednorázové nebo obecné referendum, který bychom preferovali, protože referendum je pro Českou republiku nesmírně potřebnou normou, je škoda, že v minulosti nebyl přijatý zákon o obecném referendu. Kdyby existoval, byli bychom schopní  referendum v této věci konat,“ reagoval na vládní návrh předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Nyní budeme schvalovat ústavní zákon, se kterým nesouhlasí jedna koaliční strana. Pokud jej nepodpoří opozice, nemůže ani projít. Kroky vlády by v takovém případě neměly ani krytí sněmovny, ani občanů Česka, do budoucna by tak mohla být prohlášena za nelegitimní,“ dodal Filip.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.