2:28 pm - Středa Říjen 17, 2018

O Vánocích došlo k rekordnímu počtu aktivací smartphonů a tabletů

KOMENTÁŘ – Firmy Apple a Google byly i na Vánoce velice vyrovnanými soupeři. Pro většinu lidí se jednalo zřejmě o štědré Vánoce, protože proběhl výrazný nárůst nově aktivovaných přístrojů právě těchto dvou společností. A kdo žádnou z těchto technických vymožeností nedostal, tak si postěžoval třeba na Twitteru nebo na Facebooku.

Nejen chytré mobilní telefony, tzv. smartphony, ale také tablety byly na letošní Vánoce hitem. To dokazuje přinejmenším firma Flurry Analytics, zabývající se webovými statistikami, která uvádí, že meziroční nárůst aktivovaných zařízení s operačním systémem Android firmy Google a iOS firmy Apple se zvedl o 142 %.

Zařízení od společností Google a Apple, mezi něž patří například iPad, iPhone nebo iPod, se stala oblíbeným vánočním dárkem. Moderní technologické „hračičky“ prvotřídní kvality s velkým displejem, rychlým procesorem a mnoha funkcemi se těší velké oblibě nejen u mladých, ale také u starších jedinců. Značnou mírou k tomu přispělo meziroční snížení cen těchto zařízení, ale především větší mediální podpora.

Zvýšení počtu aktivací nových zařízení

O Vánocích se za jediný víkend aktivovalo přibližně 3,7 milionu smartphonů a tabletů společnosti Google, které jsou vybaveny operačním systémem Android. Společnost Google vidí nárůst v počtu aktivovaných zařízení s OS Android i v prosincových dnech. Zatímco se cifra v prosinci 2010 zastavila na 300 000 aktivací za den, o rok později se aktivovalo zhruba 700 000 smarphonů nebo tabletů s Androidem denně.

iPhone 4

Firma Apple své statistiky neprozradila, avšak počet prodaných a aktivovaných kusů výrobků je možné odhadnout z prodejů. V posledním čtvrtletí roku 2010 Apple prodal celkem 16,2 milionu iPhonů a 7,3 milionu iPadů. Dle předpovědí by se mohly prodeje v posledním kvartálu v roce 2011 přinejmenším zdvojnásobit.

Když sloučíme počet nově aktivovaných zařízení od Googlu i Applu, firma Flurry uvádí, že se dne 25. prosince (což je datum Vánoc pro americké občany) dalo na celém světě do provozu přes 6,8 milionu nových zařízení. V ten stejný den se minulý rok aktivovalo pouze 2,8 milionu těchto přístrojů. Počet aktivací zařízení s Androidem nebo s iOS v prosinci oproti roku 2010 také narostl, přesně o 353 %. Mezi 1. a 20. prosincem 2010 se jednalo v průměru o 1,5 milionu zařízení denně. Pro zajímavost se do statistik neuvádějí aktivace tabletu Kindle Fire s OS Android od Amazonu, protože zařízení nevyužívá služeb Google.

Na nový přístroj nové aplikace

S počtem aktivovaných přístrojů jdou ruku v ruce také nově stažené aplikace. Zákazníci si přeci musí svůj tablet či smartphone náležitě vybavit nejdůležitějšími programy nebo vyzkoušet vysoké rozlišení s dokonale živými barvami na nějaké graficky propracované hře. Obyčejný prosincový den si uživatelé stáhli v průměru 108 milionů aplikací, zatímco den po Vánocích se počet stažení zvýšil na 242 milionů aplikací. Celkový počet stažených aplikací přes App Store se v roce 2011 pohybuje kolem čísla 10 miliard, pouze za prosinec si zákazníci stáhli 5,65 milionu aplikací zdarma. Android Market nezaostává ani o krok, podle statistik firmy Flurry je na stejných hodnotách. Nejvíce aplikací si uživatelé stahovali mezi 12. a 21. hodinou. Následující obrázek ukazuje graf počtu stažených aplikací za obyčejný prosincový den (modře) a za 25. prosinec (zeleně).

Negativní stránkou hromadného nakupování hi-tech zařízení pod stromeček je to, že člověk, který na Vánoce takový technický předmět nedostal, prostě a jednoduše jakoby nebyl „in“. Znechucené děti a mládež si tak vylévají svou frustraci a smutek na sociálních sítích. Zde se velice vulgárně vyjadřují mimo jiné o jejich pokažených Vánocích a nespravedlivém Santa Clausovi, který jim nenadělil vytoužený bílý iPhone a podobně.

Ilustrační foto: Region Online CZ, blog.flurry.com, androidauthority.com

Filed in: Česko, Hi-Tech, Komentáře

Comments are closed.