3:09 am - Sobota Říjen 20, 2018

V Hrádku ukážou záhadného cizince – vampýra Tobiáše

HRÁDEK NAD NISOU –  Ojedinělou výstavu nabídne od úterý 24. ledna výstavní centrum Brána Trojzemí v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Návštěvníkům ukážou detailně prozkoumané ostatky vampýra Tobiáše, nalezené  předloni v Kostelní ulici v centru města.

Výstava se jmenuje Tajemství vampýra Tobiáše – putování prostorem a časem. Věnuje se době, ve které vampýr Tobiáš žil. Většina exponátů přibližuje všední život, řemesla a cestování v době od 12. do 14. století.
 
„Už samotný nález ostatků nepietně pohřbeného člověka je unikátním objevem. Ostatky budou ve speciální klimatizované vitríně, aby se během výstavy nepoškodily. Jsou v poloze, v jaké se našly,“ řekl pro RegionOnline.cz (ROL.CZ)  ředitel Brány Trojzemí Vít Štrupl.

Výstava se bude věnovat době, ve které vampýr Tobiáš žil. Většina exponátů bude přibližovat všední život, řemesla a cestování v době od 12. do 14. století.

„Uplatnění najdou nálezy z archeologického výzkumu z Hrádku nad Nisou a expozici doplní exponáty zapůjčené z muzeí v Liberci a v Žitavě. Plzeňské Západočeské muzeum na výstavu poskytlo unikátní dřevěné nádobí. Část výstavy bude věnovaná vysvětlení vampyrismu a vztahu člověka k víře a pověrám,“ uvedl Štrupl.

Vampýra se báli, tak ho pohřbili obličejem k zemi

Zachovalé ostatky vampýra Tobiáše v Hrádku nad Nisou nalezli na jaře roku 2010 pouhých 20 centimetrů pod povrchem ulice mimo prostory hřbitova. Nacházely se v poloze obličejem k zemi. Podle čtyř stříbrných pražských grošů, které byly v hrobě Tobiáše nalezeny, jsou archeology jeho ostatky datovány do první třetiny 14. století.  Muž měl u hlavy a pat kameny. Způsob, jakým byl pohřbený, je pro české kraje velice neobvyklý.

Označení vampýr získal Tobiáš právě kvůli tomu, že byl obličejem obrácen k zemi. Takto ve středověku pohřbívali lidi vyloučené ze společnosti, u nichž se ostatní báli, že je budou navštěvovat i ze záhrobí.

Nalezené ostatky se řadí mezi nejlépe prozkoumané nejen u nás, ale i ve světě. Na Hrádecko zřejmě přišel Tobiáš ze severního Řecka nebo Albánie. Podařilo se také sestavit jeho pravděpodobnou podobu, kterou budou  moct návštěvníci vidět na výstavě.

Výstava je otevřená každý den, ve všední dny od 8.30 do 16 hodin a o víkendech od 10 do 16 hodin.

Zdroj textu: MDPS/ROL/Marek Kuntoš

Foto: Petr Brestovans​ký, archeolog

Filed in: Liberecký kraj, Pozvánky na akce

Comments are closed.