5:15 am - Pátek Říjen 19, 2018

Na Českolipsku se množí útoky na policisty

ČESKÁ LÍPA – Hned k 18 případům útoků na policisty došlo minulý rok na Českolipsku. Oproti roku 2010 je to více než dvojnásobný nárůst. Lidé policisty loni fyzicky napadali nebo jim také vážně vyhrožovali. Policie zatím žádná opatření nechystá. Pro agenturu Media Press Servis ROL.CZ to uvedla Ivana Baláková, mluvčí policie na Českolipsku.

Ilustrační foto

„Nárůst útoků na policisty souvisí s růstem agresivity ve společnosti. Často za těmito útoky stojí lidé, jejichž způsob života se vymyká běžným mantinelům. Jsou například silně pod vlivem alkoholu nebo dlouhodobě užívají návykové látky, a takových lidí přibývá,“ objasnila Ivana Baláková.

Za násilí na policistech hrozí útočníkům trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let. Mezi loňskými případy, kdy lidé na Českolipsku napadli policisty, došlo i k takovému, že útočník způsobil policistovi zranění, se kterým se musel léčit. „V takovém případě hrozí odnětí svobody na dva roky až osm let,“ uvedla mluvčí.

Za smrt policisty až 18 let vězení

Při těžké újmě na zdraví hrozí trest dokonce čtyři až 12 let vězení a pokud by útok skončil smrtí policisty, potom je sazba 12 až 18 let. Za přečin vyhrožování s cílem působit na policistu hrozí tři roky odnětí svobody, pokud by výhrůžky doprovázela i zbraň, zvedá se sazba na pět let.

V roce 2011 řešili policisté na Českolipsku celkem 4025 trestných činů, což je jen o osm případů méně než v roce 2010. Celkem 2035 případů (50,56 procenta ze všech) se policii vloni podařilo objasnit.

Zdroj textu: Media Press Servis ROL.CZ/Michael Polak

Zdroj fotografie: www.flickr.com/Kashklick

Filed in: Liberecký kraj

Comments are closed.