2:25 pm - Středa Říjen 17, 2018

Počet obětí útoků v nigerijském Kanu stoupá

KANU – Pumové útoky a střelba ve městě Kanu v severní Nigérii si dosud vyžádaly nejméně 178 obětí na životech. Oznámil to dnes server katarské televize aljazeera.com s odvoláním na zdroje z řad zdravotníků.

Nigerijský prezient Goodluck Ebele Azikiwe Jonathan

Po páteční sérii explozí na mnoha místech ve městě během soboty zněla střelba, navzdory zákazu vycházení, který byl vyhlášen již v pátek v noci a zůstává i nadále v platnosti. Podle jednoho z vedoucích lékařů z místní nemocnice Murtala Mohameda ve dvou hlavních nemocnicích ve městě zaznamenali 178 mrtvých a „možná jich bude i víc“. 

Mezitím policie oznámila, že v neděli ráno došlo k útokům na dva křesťanské kostely ve městě Bauchi, také v severní části země. O případném počtu obětí těchto explozí zatím  nejsou žádné zprávy.

K pátečním atentátům se vzápětí přihlásila sekta Boko Haram. V prohlášení se uvádí, že útoky jsou odplatou za nedávné zatčení jejích členů v Kanu.

Mluvčí federální policie Alusola Amore v pátek oznámil, že cílem pumových útoků v Kanu se stalo pět policejních budov, dvě kanceláře imigračního úřadu a místní velitelství nigerijské tajné policie. Mluvčí požádal občany, aby se obrátili na policii, pokud něco vědí o totožnosti a místu pobytu násilníků. Slíbil, že s informacemi bude nakládáno s nejvyšší diskrétností.

Mezi oběťmi násilností je i televizní reportér Eneche Akogwu (31 let), který byl zastřelený ve chvíli, kdy zpovídal svědka neblahých událostí. Podle nigerijského listu The Guardian se svědkem hovořil v době přestřelky mezi policií a teroristy u jedné z policejních stanic, zasažených výbuchy.

Hrozí rozsáhlý náboženský konflikt?

Šéf nigerijské policie Hafíz Ringim vyzval k vyšetření série explozí, které označil za „dobře koordinované útoky.“ Ringim sám je ovšem nyní vyšetřován poté, co jeden z podezřelých, obviněný z vánočních pumových útoků proti kostelům, během uplynulého týdne uprchl z vazby. Někteří Nigerijci požadují Ringimovu rezignaci.

Množící se útoky namířené  proti křesťanům podle některých místních lidí zavdávají důvod k obavám, že země směřuje k rozsáhlému náboženskému střetu a možná i k občanské válce.

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan  v sobotu vyslovil soustrast rodinám obětí pátečních útoků a také vedení i zaměstnancům společnosti Channels Television, kteří ztratili kolegu Enecheho Agokwua. Podle listu The Guardian prezident vyzvedl historickou úlohu médií při ochraně ústavnosti a demokracie a slíbil urychlené důsledné potrestání viníků násilnického řádění.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Afrika

Comments are closed.