9:11 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Pákistán se zbavil nepříjemné vzpomínky, zboural bin Ládinovo sídlo

ABBOTTÁBÁD – Pákistánské úřady zahájily v sobotu demolici sídla, v kterém se šest let schovával vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin a v němž ho loni na začátku května zabilo speciální americké komando.

Vila v Abbottábádu, v níž se Usáma bin Ládin skrýval šest let

Pro Pákistán byla tato třípatrová vila obehnaná vysokou betonovou zdí krajně nepříjemnou vzpomínkou na mimořádně pokořující kapitolu v jeho historii.

Buldozery pákistánských bezpečnostních sil zahájily demoliční práce na Usámově sídle v městě Abbottábádu po západu slunce a demoliční čety si sebou přivezly světlomety, aby mohly pracovat i v noci.

Bourání začalo za mimořádně přísných bezpečnostních opatření. Podle agentury AP utvořila pákistánská policie kolem vily neprostupný kordon, aby jí nikdo nemohl  přihlížet. Za policisty pak byl ještě jeden, vnitřní bezpečnostní kordon, který utvořili vojáci pákistánské armády. Buldozery nejprve prorazily vnější betonovou zeď a pak začaly bourat vlastní vilu.

Bin Ládinův stín

Jeden důstojník pákistánské tajné služby potvrdil pod podmínkou anonymity, že vláda zahájila demolici někdejší Usámovy vily, ale odmítl říci, proč se k tomu rozhodla a proč demoliční práce začaly právě nyní.

Vztahy mezi USA a Pákistánem jsou od loňského května, kdy americké speciální jednotky zabily v Abbottábádu nejhledanějšího teroristu světa Usámu bin Ládina, krajně napjaté. Islámábád se nikdy nesmířil s tím, že nebyl o americké přepadové akci předem zpraven. Silně omezil spolupráci s americkou armádou a se CIA. Z Pákistánu muselo například odejít více než 100 amerických poradců pro boj s terorismem. Washington zase Islámábádu pozastavil vyplácení fondů určených na vojenskou pomoc.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.