7:08 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Budoucí čínský prezident se přijel „představit“ do USA

WASHINGTON – Čínský viceprezident Si Ťin-pching, který se pravděpodobně stane příštím vůdcem Číny, je na ostře sledované návštěvě ve Spojených státech. Ještě před svým příjezdem vytkl USA jejich vojenskou přítomnost v Pacifiku.

Si Ťin-pching

V komentáři pro americké deníky Si Ťin-pching uvedl, že zvýšení americké vojenské aktivity v Pacifiku není zrovna to, co by státy v tomto regionu viděly rády.

Si Ťin-pching se sejde nejen s Barackem Obamou

V úterý se má čínský viceprezident, jenž je sopučasně místopředsedou Ústřední vojenské komise, která ovládá armádu, setkat v Bílém domě s americkým prezidentem Barackem Obamou. „Je to příležitost pro obě strany, aby si skutečně pohovořily o svých rozdílnostech,“ uvedl velvyslanec USA v Číně Gary Locke.

Dodal, že oba politici budou mít rovněž možnost se „opravdu soustředit na společné zájmy, které Spojené státy a Čína mají“.

Si Ťin-pching se v rámci svého týdenního pobytu v USA setká také s americkým viceprezidentem Joem Bidenem a s ministem obrany Leonem Panettou.

Vztahy mezi USA a Čínou jsou stále křehké

Podle komentátorů jsou americko-čínské vztahy stále křehké a problémy přetrvávají především v ekonomické a bezpečnostní oblasti.

Washington například na Peking vyvíjí tlak kvůli podhodnocené čínské  měně a zostřuje kritiku některých obchodních praktik, které označuje za nekalé. Čína pak vyjadřuje obavy z americké vojenské přítomnosti v tichomořském regionu a nelibost kvůli prodeji zbraní Tchajwanu, který považuje za součást svého území.

Po cestě do Spojených států má Si Ťin-pching v plánu navštívit ještě Irsko a Turecko.

V Číně se všeobecně očekává, že osmapadesátiletý Si Ťin-pching nahradí v roce 2013 v úřadu dosavadního čínského prezidenta a předsedu komunistické strany Chu Ťin-tchaa, kterému končí funkční období.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Amerika, Asie, Svět

Comments are closed.