8:42 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

V Liberci vymýšlí, jak do autodílů přimíchat kokos

LIBEREC –  Vlákna kokosu, lnu, juty, banánovníku případně kozí nebo ovčí srst mohou významně zlepšit vlastnosti materiálů pro automobilový i jiný průmysl. Využití přírodních materiálů podle vývojářů na liberecké univerzitě může podstatně snížit cenu plastových výrobků.

„V současné době stojí kilogram polypropylenu zhruba dvě eura a například vlna stojí jen zhruba jednu čtvrtinu. Ještě důležitější je, že výroba dílů s přírodními materiály podstatně méně zatěžuje životní prostředí,“ uvedl profesor Petr Lenfeld z fakulty strojní.

Profesor stojí v čele týmu, který pracuje s libereckou odnoží firmy Magna na nahrazení minerálních a syntetických plniv přírodními materiály. V rámci výzkumu otestovali v různých kombinacích na tři desítky druhů vláken.

„Vybrali jsme necelou desítku složenin, u kterých se prokázalo, že přírodní materiály zlepší užitné vlastnosti pro rozdílné aplikace od technických plastových dílů až po plastové výrobky spotřebního charakteru. Dosahujeme lepších  vlastností a snížení ceny výrobku,“ popsal profesor Lenfeld.

Rostlinná vlákna na tuhost, živočišná na tažnost

Například některá přírodní vlákna rostlinného původu výrazně zvyšují tuhost plastových dílů. Tuto schopnost mají zejména vlákna juty, konopí a lnu, ale také vlákna banánovníku nebo bambusu, a to i při zachování velmi dobré houževnatosti. „Houževnatost za minusových teplot je dokonce srovnatelná se syntetickou polypropylénovou matricí,“ upozornil  profesor Lenfeld.

Naopak vlákna živočišného původu, především hedvábí tussah, ale také ovčí a kozí srst, působí  příznivě zejména z hlediska tažnosti plastových dílů, ale také z hlediska houževnatosti. „Nejlepší mechanické vlastnosti byly u vláken chitosanu, získávaných z vnějších schránek korýšů. Zpracovatelské vlastnosti jsou i přes použití vlákenných plniv o velkém procentuálním objemu velmi dobré u polymerů s vlákny kokosu,“ přiblížil Luboš Běhálek, který se na výzkumu také podílí. Povrch takto vyrobených plastových dílů je podle něj velmi kvalitní, zvyšuje se rozměrová stabilita, absorpce hluku a vibrací.

Uplatnění nových složenin s přírodními vlákennými plnivy bude podle mluvčí univerzity Jaroslavy Kočárkové zřejmě v budoucnu mnohem širší, než lze dnes odhadnout. „A to nejenom z hlediska náhrady v současné době používaných plniv, ale i z hlediska dosahovaných užitných vlastností, netoxičnosti a spalitelnosti přírodních plniv,“ nastínila Kočárková.

Výzkum libereckých vědců ještě není u konce. Zaměřit se nyní chtějí na využití  přírodních vlákenných plniv do syntetických plastů.

Foto. Jaroslava Kočárková

Filed in: Česko, Liberec, Liberecký kraj

Comments are closed.