2:46 am - Sobota Říjen 20, 2018

Zvýší se úmrtnost, varuje před zavíráním porodnic šéf lékařské komory

ČESKO – České porodnice jsou v ohrožení. Ministerstvo zdravotnictví přišlo s návrhem, že ta zařízení, v nichž se za rok narodí méně dětí než osm set, zaniknou. Česká lékařská komora (ČLK) proto bije na poplach. Tvrdí, že v důsledku tohoto kroku zanikne až čtvrtina porodnic, což může mít fatální následky pro těhotné ženy a jejich potomky.

V současnosti existuje v České republice 93 porodnic, kde je více než šest a půl tisíce lůžek. Podle šéfa České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka je tedy dnešní síť porodnic příliš hustá. Vznikala prý někdy za Rakouska-Uherska, když se ještě jezdilo rodit povozem taženým koňmi.  Některá z nich by proto měla zaniknout.

Podle ČLK by dodržení hranice osmi set porodů za rok znamenalo zrušení čtyřiceti procent porodnic v Česku.

“Je třeba, aby byla zohledňována i jiná kritéria, než jsou počty odrozených dětí za rok,” řekl pro ROL.CZ šéf ČLK Milan Kubek s tím, že porodnictví je jedno z nejrizikovějších zdravotnických oborů vůbec.

“Proto zde může sehrát přímo osudovou roli vzdálenost mezi rodičkou a nemocnicí. Ministerstvo zdravotnictví by mělo svůj návrh ještě jednou zvážit. Pokud tak neučiní, budeme se potýkat s větší novorozeneckou a mateřskou úmrtností,” vysvětlil Kubek.

Ministerstvo: O návrhu se zatím diskutuje

Ministerstvo zdravotnictví svůj návrh odůvodňuje tím, že se snížil počet porodů a v některých nemocnicích je nedostatek erudovaných porodníků.

Jak dnes řekl redakci ROL.CZ mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň, návrh je momentálně ve fázi odborné diskuze, a to hlavně mezi odborníky a zdravotními pojišťovnami. „Žádnou přesnou hranici jsme zatím nestanovili, ale k zániku porodnic by mělo dojít tam, kde se málo rodí. Ta hranice je někde mezi pěti sty a osmi sty porodů ročně,“ vysvětlil Sršeň.

Podle něj má rušení porodnic logiku. „Osobně bych taky šel raději do nemocnice, která je větší a kde mají lékaři více zkušeností. Nemusí být přímo za rohem, ale mám tam jistotu, že mě ošetří erudovaní odborníci,“ doplnil Sršeň.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Česko

Comments are closed.