9:07 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Ultrabooky – opravdu nová kategorie?

KOMENTÁŘ – Každoročně se nám snaží výrobci hardwaru vnutit představu jedné, maximálně dvou technologicky převratných novinek, které následně definují standard – v překladu „musíme“ si je koupit. V minulých letech to bylo poměrně snadné, většině vyvstanou na mysli 3D televizory a přenosné tablety. Tento rok jsou nejvíce citovaným slovem „ultrabooky“.

S přihlédnutím k tiskovým zprávám jednotlivých společností by se dalo soudit, že jde o nové unikátní zařízení nebo diametrálně odlišný typ přenosného počítače. Nikoliv, ve skutečnosti jsou to stále přenosné počítače. Lehké, tenké, ale stále přenosné.

Nesmím opomenout počáteční velké písmeno – Ultrabooky a pro naprostou správnost doplněné registrační ochrannou známkou. Název této kategorie obstarala společnost Intel. Ta také plánuje masivní a intenzivní marketingovou kampaň, do které zapojuje jednotlivé výrobce hardware. Ultrabooky si odbyly svůj oficiální debut v květnu 2011, kde je samotný Intel popsal jako zařízení snoubící výkon a schopnosti dnešních počítačů s možnostmi tabletů, to vše ve štíhlém, elegantním kabátku. Prezident firmy ASUS Jonney Shih šel ve svém prohlášeních pro tisk v průběhu veletrhu Computex ještě dále: „Ultrabooky změní způsob, jakým uživatelé pracují s počítači.

(Ne)zasloužený obdiv

Pokud se oprostíme od přehnaných marketingových tvrzení, není vůbec zřejmé, zda-li  si zaslouží obdiv. Je možné, že postupným přerodem vznikne něco opravdu převratného. Zatím to tak ale nevypadá. Tím však nechci říci, že se nejedná o dobré produkty. Já sleduji, jak se přenosné počítače stávají stále menší, tenčí a s jakou vervou se staví svým velkým stolním bratříčkům. Ale pozor, zde se jedná o pouhý vývoj. Vhodným příkladem budiž MacBook Air. V době uvedení první verze na trh byl malý, tenký, ale jeho výkon byl žalostný. Teprve poslední verze nabídly výkonem zajímavou alternativu pro větší MacBook Pro. Musíme oželet optickou mechaniku a větší displej. Stále se však jedná o přenosný počítač.

Lenovo Yoga - hybridní notebook/tablet

Zbytečný rozruch

Proč tedy ten humbuk? Dle mého je faktorů několik. Jedním z nich je snaha odrazit výpad, který úspěšně učinila společnost Apple s modelem MacBook Air do high-end kategorie přenosných počítačů. Intel si je moc dobře vědom této ztráty. Druhým je příchod přístrojů na ARM architektuře vybavených operačním systémem Windows 8 – i tento krok je potenciálním rizikem pro Intel. V širším měřítku to jsou právě tablety, které podporují rozruch okolo kategorie Ultrabooků. Tablety jsou expandující novinkou, přitahují pozornost. Neustálé srovnávání Ultrabooků s nimi přiživuje tento informační ruch.

Existuje spousta prostoru pro inovace mezi přenosnými počítači a tablety. Velice rád sáhnu po zařízení vybaveném dotykovou obrazovkou, dostatečným výkonem na běžnou kancelářskou práci, které bude zároveň kompaktní a přenosné. Signálem, že bychom se takových zařízení mohli dočkat, je přicházející Windows 8 nebo krok firmy Apple, která stále více a více zaceluje mezeru mezi operačním systémem stolních počítačů OS X a jeho mobilní variantou pro tablety a telefony iOS. Těsnější integrace naznačuje tento směr. A právě takové zařízení by si dle mého zasloužilo svou vlastní kategorii. Na velikosti počátečního písmena nezáleží.

Zdroj fotografie: lenovo.com, apple.com
Filed in: Hi-Tech, Komentáře, Mobily a tablety, Notebooky a PC

Comments are closed.