1:20 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Tymošenková se nakonec podvolila, prohlédli ji i ukrajinští lékaři

KYJEV – Mezinárodní tým lékařů včera vyšetřil vězněnou ukrajinskou expremiérku Juliji Tymošenkovou. Ta prohlídku zpočátku odmítala s tím, že jsou v týmu také ukrajinští lékaři, kteří jsou podjatí.

Julija Tymošenková

Podle šéfa ukrajinské vězeňské správy Olexandra Lisickova se ale Tymošenkovou nakonec podařilo přesvědčit, že přítomnost ukrajinských lékařů je nezbytná.

Lisickov dodal, že Tymošenková dala písemný souhlas k lékařskému vyšetření ze strany všech lékařů – včetně těch ukrajinských.

Tymošenková prý trpí bolestmi páteře

Právník ukrajinské expremiérky, Serhij Vlasenkov, se domnívá, že ukrajinští lékaři jsou v týmu proto, aby ovlivnili vyšetřování zahraničních odborníků – lékařů z Německa a Kanady.

Ti by měli závěry z lékařské prohlídky přednést ve středu.

Tymošenková si stěžovala na řadu zdravotních problémů, například na bolesti páteře. Opakovaně ale žádala, aby ji vyšetřili zahraniční lékaři, protože ukrajinským nedůvěřuje.

Tymošenková: Vězení je pomsta

Ukrajinské expremiérka, kterou proslavila tzv. oranžová revoluce, byla odsouzena na sedm let za mřížemi za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem. Tymošenková obvinění odmítá a odkazuje na politické motivy – podle jejích slov jde mstu současného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, jejího někdejšího politického protivníka.

Soud s Tymošenkovou kritizovaly Evropská unie i Spojené státy. Manžel bývalé premiérky požádal nedávno o politický azyl v České republice, který mu byl následně udělen.

Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Filed in: Evropa, Ukrajina

Comments are closed.