2:09 am - Neděle Říjen 21, 2018

Turecko zatřese Evropou

KOMENTÁŘ – V posledních dnech jsme si opět mohli něco málo přečíst z on-line cestopisů našeho prezidenta. Klaus tentokrát zavítal, společně s delegací podnikatelů, do země půlměsíce – Turecka. Dozvěděli jsme se, že tam mají skvělou, byť kalorickou kuchyni, a že celá se země se rozvíjí velice dynamicky. Ale co vlastně provázelo prezidentovu návštěvu?

Klaus svůj pobyt započal projevem k tureckému prezidentovi, kde mj. zmínil: „Půl století je Turecko trpělivým čekatelem na členství…toho, že členy EU dosud nejste, asi nemusíte litovat. V situaci, kdy váš dynamický růst a všestranný společenský rozvoj ostře kontrastuje s krizí zmítanými členy eurozóny… Nevím, je-li pro vás Evropská unie i dnes atraktivním cílem. Chci však zdůraznit, že Česká republika by si z hlediska vlastních zájmů vaše členství v Evropské unii přála.“

Zatímco Turci odpověděli Klausovi hlasitým potleskem, v České republice se kroutilo nechápavě hlavami. ČR si přeje Turecko v Evropě? Nicméně, tímto tvrzením to neskončilo. Klaus následně pro média dodal, že Evropa potřebuje rozhýbat a členství tak velké země jako Turecko by jí zaručeně zatřáslo. Zde už ovšem s Klausem nikdo nepolemizoval, jen někteří přitakali, nejspíš s mrazením v zádech.

Slova nic nestojí

Turecko, jenž třese Evropou, je živou noční můrou řady evropských státníků, především v zemích, kde je velká turecká menšina. V České republice to byl Miloš Zeman, který otevřeně prohlásil, že vstupem Turecka do unie by se otevřely brány islamizaci kontinentu. A většina evropských obyvatel si vstup této země do unie také nepřeje. Jenom Václav Klaus je tou nebojácnou evropskou výjimkou. Proč? Vzhledem k tomu, že Klaus zastává euroskeptické postoje, musí všichni dojít k jedinému logickému závěru. Klaus chce, aby Turecko zatřáslo Evropou tak, že unie vypustí duši.

Ale je to správný závěr? Ano, Klaus sice vychválil Turecko do nebes a podpořil vstup této země do unie. Ano i turecký prezident potvrdil, že vstup jeho země do unie je prvořadým tureckým zájmem. Ale to bylo také všechno. Diplomaté si podali ruce a řekli si vzájemně líbivá slova, která je nic nestála. Realitu si však oba prezidenti jistě velmi dobře uvědomují. Turecko vstupuje do unie od roku 1987. Unie s řešením přístupových problémů nikterak nepospíchá a nové přístupové kapitoly také neotevírá. A Turecko? Po rozšíření ekonomické krize se zdá, že jeho zájem také opadl. Ostatně, arabské revoluce jsou pro něho lákavějším cílem. Proč se druhořadě dělit o bohatství a vliv s celou Evropou, když může být hegemonem v hraniciích svého někdejšího historického impéria – Osmanské říše?

Co se tedy ukrývalo pod maskou politické kontroverze a odvážných slovních výroků českého prezidenta? Jen pouhý ekonomický pragmatismus, v podobě dvou letadel, které Klaus naplnil českými podnikateli? A třesení Evropou? Možná někdy příště…

Zdroj fotografie: Flickr.com

Filed in: ČR: Politika, Komentáře

Comments are closed.