9:10 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Turecko: unikátní transplantace čtyř končetin skončila neúspěchem

ANKARA – Turecká univerzitní nemocnice, která minulý týden transplantovala jako první na světě jednomu pacientovi všechny čtyři končetiny, v pondělí oznámila, že operace skončila neúspěchem.

Ilustrační foto

Klinika univerzity Hacettepe sdělila, že lékaři museli sedmadvacetiletému Sevketovi Cavdarovi, který se této transplantaci podrobil minulý pátek, odebrat obě nové ruce i obě nové nohy. Jako zdůvodnění uvedla, že pacientovo tělo údy nepřijalo.

Podle agentury AFP lékaři nejprve odebrali jednu nohu, protože cévní systém ji nebyl schopen zásobovat krví. Pak kvůli „metabolickým problémům“ museli odstranit i zbývající tři transplantované končetiny. Cavdar je nyní na jednotce intenzivní péče a jeho stav je podle kliniky Haceteppe stále kritický.

Muž přišel o roce i nohy v roce 1998, když ho zasáhl elektrický proud. Páteční transplantace, na níž se podílelo 50 lékařů a jež měla Turecku přinést světový primát, je v relativně krátké době již druhou neúspěšnou operací tohoto typu, která byla v zemi provedena.

Před dvěma měsíci lékaři v jihotureckém městě Antalya transplantovali při jediné operaci jednomu pacientovi dvě ruce a nohu. I jemu pak ale museli transplantovanou nohu zase odebrat kvůli nekompatibilitě tkání.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Česko

Comments are closed.