2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Protikorupční fond rozplétá okolnosti tunelování DPP

PRAHA – Nadační fond proti korupci ve středu představil model tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy. Zakázka na bezpečnostní systém pražského dopravního podniku byla zkonstruována tak, aby přes ni mohlo odtéct z DPP kolem 100 milionů korun.

Ilustrační foto

Nadační fond proti korupci (NFPK) podnikatele Karla Janečka tvrdí, že za podezřelými finačními machinacemi stojí právníci z advokátní kanceláře Šachta & Partners a vlivný pražský lobbista Ivo Rittig.

Boj hlavního investigativce NFPK a bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka s advokátní kanceláří Šachta & Partners, se tak dostává do dalšího dějství. Advokáti se ostře ohradili proti všem obviněním. Randák totiž na jejich protizákonné akce neupozornil poprvé.

Pavučina finančních machinací

Klíčovou roli v celé kauze hraje kyperská společnost AMUXALO CORPORATION LIMITED, která byla účelově vložena do celého obchodu a kterou zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, pracující pro lobbistu Iva Rittiga.

Veřejnou zakázku s názvem „Komplexní bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy“ původně získalo konsorcium firem Saab Czech s.r.o. a AŽD Praha s.r.o.

V březnu 2009 ovšem firma AŽD uzavřela smlouvu o dílo s firmou AMUXALO, která měla být subdodavatelem AŽD a za svou práci měla dostat odměnu v předběžné výši 100 milionů korun.

Kam zmizelo 70 milionů korun?

Ve stejný den společnost AMUXALO  smlouvu „přeprodala“ za 30 milionů firmě Balkan-SAST EOOD z Bulharska, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost AŽD. Smluvní kruh se uzavírá, 70 milionů zůstává ve vzduchoprázdnu, respektive na účtu firmy AMUXALO CORPORATION LIMITED.

Obsah smlouvy mezi Balkan-Sast Eood a Amuxalo Corporation Limited je z 99 % totožný jako smlouva AMUXALO s AŽD. Na konci transakcí tak zbývá černá díra, v níž se „utopilo“ 70 milionů korun, které skončily na účtech kyperské společnosti AMUXALO.

Šachta & Partners figurují v kauze prodražených jízdenek

Právníci advokátní kanceláře Šachta & Partners podle Protikorupčního fondu ovládali AMUXALO přes americkou firmu Gold Leaf LLC. AMUXALO zastupoval právník David Michal. Ten figuruje také v kauze předražených jízdenek dodávaných tiskárnou Neograph, na kterou NFKP upozornil v prosinci.

Představitelé fondu tehdy popsali, jak 17 haléřů z každé jízdenky plyne přes firmu Cockvellie Assets z Panenských ostrovů na konto Ivo Rittiga. Ten si tak přišel na desítky milionů korun.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/ luisvilla

Filed in: Česko

Comments are closed.