7:49 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Návštěvnost českých kin v roce 2011 byla nejnižší za šest let

PRAHA – Návštěvnost kin v České republice byla vloni nejnižší za posledních šest let. Oproti roku 2010 klesla téměř o jednu pětinu. Do kin zavítalo celkem 10,8 milionů diváků.

Oproti roku 2010, kdy se návštěvnost českých kin zastavila na hodnotě 13,5 milionů, se jedná o výrazný propad. Ztráta obecenstva přinesla také výrazný pokles tržeb na straně provozovatelů kin. Meziroční pokles o 300 milionů korun srazil celkové tržby roku 2011 na 1,2 miliardy.

Pokles tržeb může být následkem poměrně menší úrody regulérních komerčních hitů. Nejúspěšnějším filmem loňského roku byl v českých kinosálech snímek Muži v naději, který s návštěvností 852 200 lidí utržil solidních 94 milionů korun. Na druhé příčce se umístil závěrečný díl Harry Pottera s 93 miliony, bronzová příčka zůstala obsazena filmovou verzí Šmoulů, kteří z peněženek diváků vytáhli  61 milionů korun.

Rok 2012 slibuje razantně vyšší tržby. V létě se do kinosálů vydají pokračování zaběhnutých filmových sérií o Temném rytíři a Spider-Manovi, o svůj podíl trhu se poperou také komiksoví Avengers. Na konci roku pak vše završí komerční jistota jménem Hobit. Z českých filmů pak lze největší úspěch očekávat od nového filmu Marie Poledňákové s názvem Líbáš jako ďábel.

Zdroj: www.idnes.cz
Zdroj fotografií: www.csfd.cz

Filed in: Film a TV

Comments are closed.