7:55 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

AKTUALIZOVÁNO: Rok 2012 má první trojčátka. Holčičky z Třinecka

MOSTY U JABLUNKOVA – Natálka, Zuzanka a Nikolka – tak se jmenují trojčátka, která se v pátek 27. ledna 2011 narodila jako první trojlístek v České republice manželům Kamile a Lukáši Bulavovým z Mostů u Jablunkova. Holčičí boom je pro tuto rodinu více než příznačný, protože doma už mají dceru Klárku. Té jsou dva roky a tři měsíce.

Natálka

V případě trojčátek Bulavových je zajímavé, že dvě ze tří holčiček jsou jednovaječné. Největší je Natálka (2070 gramů), následuje Zuzanka (1980 gramů) a Nikolka (1750 gramů).

„Původně jsme čekali dvojčata, pak ale lékař zjistil, že je tam ještě jedno,“ řekl pro ROL.CZ spokojený otec Lukáš s tím, že holčičky se narodily zhruba o měsíc dřív. Termín porodu byl totiž určený až na 7. března.

Radost mají i v ostravské fakultní nemocnici (FNO). „Jsou to první trojčata, která se letos narodila v naší nemocnici,“ sdělil redakci ROL.CZ mluvčí FNO Tomáš Oborný. Dodal, že loni se v tomto zařízení žádná trojčátka nenarodila.

Porod proběhl na tamním gynekologicko-porodnickém císařským řezem. Miminka jsou zatím v inkubátorech. „Ještě jsem je neviděl, ale chystám se tam v pondělí. Pojede se mnou i Klárka,“ prozradil pyšný devětadvacetiletý otec.

Doma už čekají v plné polní obě babičky

U Bulavů v Mostech u Jablunkova je už všechno v pohotovosti, včetně obou babiček. Na trojčátka už čekají tři nové postýlky a další potřebné vybavení.

„Doufám, že to všechno zvládnu tak, aby se všechny moje ženy vrátily do opravdového domova. Jen auto si budu muset pořídit větší. Fábie, kterou máme, nám asi stačit nebude,“ dodal se smíchem otec Lukáš, který pracuje jako předák v Třineckých železárnách.

Čtyřiadvacetiletá maminka trojčátek Kamila pochází z dvojčat. Má stejně starého bratra Pavla.

Trojčata připadají na 8 100 porodů

Nikolka

U lidské populace je obvyklý porod jednoho dítěte. Porody dvojčat, trojčat a čtyřčat jsou ale v posledních letech stále častější. Pravděpodobnost, že těhotenství bude vícečetné, může být stanovena podle Hellinova pravidla. Podle této rovnice připadá pravděpodobnost, že se narodí trojčata, na 8100 porodů. Čtyřčtata pak připadají na 729 tisíc porodů, paterčata na 65 milionů porodů, šesterčata na 3,9 miliardy porodů a sedmerčata na 404 miliard porodů. Dvojčata pak připadají na devadesát porodů. Toto Hellinovo pravidlo platí pouze pro přirozená početí.

Narození vícerčat je podmíněné několika faktory, například věkem ženy, počtem předešlých těhotenství, rasou a genetickými predispozicemi.

Při přirozeném početí se jednovaječná dvojčata vyskytují ve 3 až 4 případech na tisíc těhotenství. Porodnost dvojvaječných dvojčat je také ovlivněna hormonální léčbou neplodnosti nebo umělým oplodněním. Při početí prostřednictvím umělého oplodnění se šance na vícečetné těhotenství zvyšuje, neboť se do těla ženy implantují zpravidla dvě a někdy i tři embrya.

Zuzanka

Pravděpodobnost početí vícerčat je vyšší, pokud je matce více než 45 let, nebo pokud se žena léčí na poruchy neplodnosti.

Podle dostupných statistik se trojčata v Česku narodila v roce 2010 dvanáctkrát.

Foto: Zuzana Sedláčková


Filed in: Česko, Moravskoslezský kraj, Ostrava

Comments are closed.