3:44 pm - Pátek Prosinec 11, 9553

Tripartita odsouhlasila předdůchody pro každého, pokud na to bude mít

PRAHA – Rady hospodářské a sociální dohody (tripartita) schválila na svém dnešnímm zasedání možnost odchodu do předdůchodu pro všechny profese.

Původně měly předdůchody být jenom pro namáhavá a těžká povolání, ve kterých nelze pracovat dlouho do pozdního stáří, což by jinak zaměstnanec musel v souvislosti s postupným prodloužováním věku odchodu do důchodu.

Po skončení jednání tripartity o tom informoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Předdůchody ano, ale diferencovaně

Změnu předdůchodů pro všechny profese dnes prosadily odbory.  Zaměstnavatelům se tato úprava původně nelíbila, chtěli, aby na předdůchody dosáhli pouze lidé ve vybraných těžkých povoláních.

Do předdůchodu bude moci zaměstnanec odejít nejdříve pět let před řádným odchodem do důchodu a pokud bude mít naspořené dostatečné prostředky. Na to by lidem měli přispívat jejich zaměstnavatelé – v rámci doplňkového penzijního spoření (tzv. 3. pilíře) – a to předem stanovenou částku. Jak bude vysoká, bude otázkou dojednávání v kolektivních smlouvách.

Zaměstnavatelé se proto s odbory dnes dohodli na možnosti určité diferencovanosti. Tedy lidé v těžkých povoláních budou dostávat od svých podniků více než ostatní, budou zvýhodnění, neboť se u nich s předdůchodem bude v podstatě dopředu počítat. „Jsme rádi, že jsme se shodli na možnosti diferencovanosti podle profesí. Pro nás je to důležité, jinak bychom s rozšířením nesouhlasili,“ dodal Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Finanční podmínky předdůchodů

Z naspořené částky by předdůchodce v posledních pěti letech před regulérním odchodem do důchodu mohl čerpat měsíčně minimálně 30 procent průměrné mzdy.

Hlavní výhodou odchodu do předdůchodu je proto podle Drábka nezkrácený starobní důchod, na rozdíl od tzv. předčasného důchodu, po jehož trvání stát dává menší dávky. „Je to naprosto zásadní finanční rozdíl,“ dodal ministr.

Dnes dojednané předdůchody by podle něj mohly být zavedené už od příštího roku. „Budeme dělat vše proto, abychom směřovali nástup předdůchodu k 1. lednu 2013,“ věří Drábek.

 Zdroj fotografie: ceskatelevize.cz

Filed in: Česko, Práce

Comments are closed.