2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Transparency International zvažuje prolomit beztrestnost radních

PRAHA – Prokázat trestní odpovědnost jednotlivých radních a zastupitelů měst a obcí, kteří se dosud zdáli být zákonem nepostižitelní, zvažuje Transparency International – Česká republika (TIC). Agentuře Media Press Servis/ROL.CZ to řekl odborný asistent Právní poradny TIC Petr Leyer.

Ilustrační foto

Podle Leyera se zatím mělo za to, že rada či zastupitelstvo nesou pouze kolektivní odpovědnost za svá rozhodnutí, a proto nelze z jejich jednání vyvodit trestně právní odpovědnost pro konkrétní osoby. I když například, existuje důvodné podezření, že obec porušila zákon o správě cizího majetku.

“Uvažujeme o tom, že se pokusíme tento názor zvrátit. Existuje totiž také právní názor, že z hlasování kolektivního orgánu, tedy z toho, jak kdo hlasoval, je možné jednotlivé radní a zastupitele volat k odpovědnosti za kriminální jednání,” uvedl Leyer. Jak dodal, zda tomu tak skutečně je, nelze zjistit jinak, než prostřednictvím rozhodnutí soudu v dané věci.

TIC proto zkoumá možnost podat trestní oznámení na radní a zastupitele obce Černý Důl. Státní zastupitelství v Trutnově totiž podalo z podnětu TIC na toto město počátkem února žalobu ve veřejném zájmu. Podle zastupitelství obec nezákonně a nehospodárně prodala své pozemky a připravila její obyvatele nejméně 600 tisíc korun. Leyer vysvětlil, že se jedná o civilní spor, v němž soud může jen zneplatnit již uzavřené prodejní smlouvy.

Trest by znamenal průlom

“Pokud soud zruší majetkový převod v Černém Dole, budeme analyzovat možnost trestního řízení. V případě, že bychom uspěli a došlo k odsouzení jednotlivých zastupitelů, kteří hlasovali pro prodej, byl by to skutečně zásadní a průlomový rozsudek,” konstatoval Layer.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda totiž naznačil letos v polovině ledna České televizi, že v případě výstavby tunelu Blanka, zavádění čipové karty Opencard nebo hospodaření pražského dopravního podniku sice mohlo dojít k nezákonnému jednání, ale protože vše schválilo pražské zastupitelstvo, nelze nikoho konkrétního potrestat. Kauza nezákonného prodeje pozemků v Černém Dole by se tedy mohla stát precedentem pro celou Českou republiku.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Ivan Jemelka

Zdroj fotografie:  www.transparency.cz

Filed in: Česko

Comments are closed.