2:30 pm - Středa Říjen 17, 2018

„Tintin v Kongu“ není rasistický, rozhodl belgický soud

BRUSEL – Belgický soud minulý týden rozhodl, že komiks s názvem Tintin v Kongu není rasistický a ukončil tak již dva roky táhnoucí se spor. Oblíbené dobrodružství Tintina se k soudu dostalo poté, co ho z rasových předsudků nařkl Bienvenu Mbutu, Konžan, trvale žijící v Belgii.

Soud rozhodl, že je legendární postavička mladého reportéra Tintina nevinná. Podle soudu je třeba kreslený příběh chápat v kontextu doby, kdy vznikal, a to ve 30. letech. Advokát vydavatelství dokonce argumentoval mladickou neznalostí autora komiksu Georgese Prosper Remiho (známého spíše pod jménem Hergé), který sporné dílo stvořil v necelých 23 letech. Do té doby nikdy předtím neopustil Belgii a tak podle jeho zastánců tvořil v duchu paternalismu, tolik typickým pro tehdejší Belgii.

„Tintin v Kongu je rasistický komiks, který obhajuje kolonizaci a nadřazenost bílé rasy nad rasu černou,“ zopakoval ihned po skončení slyšení advokát Bienvenu Mbutu, Ahmed L´Hedim, a nechal se slyšet, že se s rozsudkem nespokojí a obrátí se na odvolací soud.

Co vadí

Belgickému dílku je vytýkáno zejména to, že Tintinův mladý africký sluha je vykreslen jako osoba, která postrádá jakékoliv lidské přednosti. Podle Mbuta vypadají Konžané v komiksu jako hlupáci, kteří nikdy neprošli žádným vývojem. Kritici rovněž poukazují na obrázky, na kterých si mladá černoška kleká před Tintina se slovy „bílý muž velmi skvělý“.

Co dál?

Bienvenu Mbutu a jeho advokát od začátku procesu usilovali o úplný zákaz prodeje tohoto dílu. V nejhorším případě by se prý ale spokojili i s vložením varovné předmluvy, která by nesměla chybět v žádné anglické edici. Předmluva by měla kresby čtenářovi představit v kontextu s dobou vzniku knihy. Ani jedno ani druhé se zatím, jak se zdá, neuskuteční. Belgičané jsou navíc na Hergéovu tvorbu náležitě hrdí a považují ji doslova za národní poklad.

Belgičané jako komiksový národ

V Hergéových příbězích se Tintin vydává na různá místa planety, ve kterých Tintin a jeho pes Filuta zažívají různá dobrodružství. Mimo jiné navštívil Sovětský svaz, Ameriku, Tibet nebo Měsíc. Výběr Konga není náhoda zejména z toho důvodu, že bylo belgickou kolonií již od roku 1908 a v jeho područí setrvalo až do roku 1960.  Pravděpodobně i rozmanitost prostředí přispívá k oblíbenosti u fanoušků, jež komiks kupují již přes 80 let a v současné době je Tintin v Kongu v prodeji na druhém místě.

Již před II. světovou válkou se Belgie stala komiksovou velmocí, kterou je prakticky dodnes. Belgičané kresby milují, diskutují o nich, píší o nich a dokonce je při procházce Bruselem můžete najít na fasádách domů. Ne nadarmo se říká, že se jedná o město vaflí a komiksů.

Zdroj: lemonde.fr
Zdroj fotografie: Wikipedie.org

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/01/31/komiksovy-svet-jiz-zna-sve-letosni-viteze/

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.