2:08 am - Neděle Říjen 21, 2018

Tiché ženy v pražské Fotograf Gallery

PRAHA – Fotograf Gallery zahájilo výstavu s názvem Tichá žena, která pojednává o ženě jako objektu ve fotografii 70. a 80. let. Kurátor Pavel Vančát si jako příklady vybral tehdejší oficiální umění i práce outsiderů. Chce ukázat, do jaké míry byl fotoaparát nástrojem uctívání ženského půvabu či zotročující zbraní. Informaci přinesla agentura Media Press Servis/ROL.CZ.

Podle kurátora je výstava esteticky a politicky nekorektní, vypráví o tehdejších genderových kánonech, ale i “o době vlastního zrození a jejím sex-appealu, o nostalgii a mizející touze”. Kurátorský experiment nahrazuje původně plánovanou výstavu fotografií Miroslava Tichého, která se koná v nedaleké Myslíkově ulici.

Výstava se snaží prozkoumat dobový pohled na ženu. Kurátor si kladl otázku, zda je Tichého přístup ojedinělý. Samorostlý umělec z Moravy, objevený teoretiky umění teprve nedávno, celý život fotografoval ženy voyerským způsobem, zachycoval je nepozorován na plovárně či v ulicích města.

V tehdejším Československu, nepoznamenaném feminismem, ale zato ovlivněném nucenou rovnoprávností žen, se tak romantizující fotografický pohled stal jednou z mála možností relativně beztrestného zveřejnění nahého těla. Několik generací českých mužů tak bylo zasvěceno do problematiky ženské nahoty prostřednictvím prací Kuščynského a Stibora. Místo explicitní pornografie se potkávali s estetizovanou verzí eroticky nabitého umění.

Kromě zmíněných autorů jsou na výstavě zastoupeni Ota Janeček, Dalibor Stach, Jiří Kryštůfek, Bohdan Holomíček, Rostislav Košťál, Petra Skoupilová, Michal Tůma, Petr Hojda a Lukáš Jasanský s Martinem Polákem. Výstava potrvá do 16. března.

Zdroj textu: MDPS/ROL.CZ/Pavel Koller
Zdroj fotografie: Fotograf Gallery

 

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.