2:46 am - Sobota Říjen 20, 2018

Lidé by se neměli vyhýbat trestům za přestupky, říká Tejc

PRAHA – Z jednoho na dva roky navrhují poslanci ČSSD prodloužit dobu, po kterou může stát trestat přestupky. Návrh novely zákona o přestupcích bude projednávat Poslanecké sněmovna. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc pro RegionOnline.cz uvedl, že věří v úspěch, protože se jedná o rozumnou věc.

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc

Poslanec ČSSD Tejc chce, aby se lidé nemohli vyhýbat sankcím za přestupky

Návrh novely zákona o přestupcích, která počítá s prodloužením doby, kdy by hříšníci mohli být sankciováni za přestupky, předložila skupina sociálních demokratů v čele s předsedou klubu Jeronýmem Tejcem a poslancem Janem Chvojkou.

„Podporu u jiných stran jsme zatím nevyjednávali. Jedná se ale o tak rozumnou věc, že by podle nás měla mít šanci na úspěch i bez předjednání. Na druhé straně se samozřejmě mohou objevit i názory proti návrhu, diskusi povedeme na půdě sněmovny,“ uvedl pro RegionOnline.cz Tejc.

Cílem návrhu podle jeho slov je, aby byli potrestáni lidé, kteří se vyhýbají potrestání za přestupek. Podle Tejce existují dvě kategorie takových lidí. „Jsou případy, kdy dojde k podezření ze spáchání trestného činu a v průběhu řízení se zjistí, že se o trestný čin nejedná. Záležitost je postoupena k rozhodnutí správnímu orgánu až poté, kdy uplyne roční lhůta. Není tak možné přestupek doprojednat,“ řekl Tejc.

Do druhé kategorie podle něj spadají lidé, kteří se dopustí přestupku například v úseku dopravy, se správním řízením nesouhlasí a odvolají se. „Mnohdy takové řízení trvá déle než rok, vina je nikoli jen na straně státu, který by se měl samozřejmě snažit o co nejrychlejší vyřízení, ale také na straně různých obstrukčních metod předpokládaných pachatelů,“ vysvětlil Tejc. Státní úřady jsou podle něj navíc často zavaleny haldami přestupkových řízení, což přispívá k prodloužení jednání.

Poslanci se inspirovali Slovenskem

Navrhované prodloužení lhůty z jednoho na dva roky by se podle Tejce týkalo pouze přestupků, kdy už bylo zahájeno řízení, nikoli promlčecí lhůty na zahájení projednání. „Jsem proti tomu, aby někdo mohl být trestán za pět let nebo za dva roky poté, co někde spáchal přestupek. Ale když už je řízení – čtrnáct dnů nebo měsíc poté, co se přestupek stal – zahájeno, nevidím důvod, aby nemohlo trvat dva roky. Bývá totiž často schválně uměle prodlužováno,“ uvedl pro náš portál Tejc.

Dva roky jsou podle něj snesitelnou dobou pro to, aby stihly úřady rozhodnout ve všech instancích. „Myslím, že obstruovat dva roky je podle dnešních předpisů takřka nemožné. Nikdo přece nemůže hřešit na tom, že když pojede v obci sto padesát kilometrů v hodině a bude se rok vyhýbat řízení, nebude žádným způsobem potrestán,“ uzavřel Tejc.

„Chceme podpořit úřady v jejich oprávněném postupu proti pachatelům přestupků a pomoci jim zjednat právo. Toto opatření umožní, aby tisíce případů nezůstaly bez trestu. Úprava, kterou navrhujeme, je již platná například na Slovensku,“ uvedl další z předkladatelů návrhu, poslanec Jan Chvojka (ČSSD).

Zdroj fotografie: www.tejc.cz

Filed in: Česko, Z parlamentu

Comments are closed.