2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

Technické památky táhnou

Čeňkova pila na Šumavě

JIHOČESKÝ KRAJ – Turisty stále více přitahují technické památky. Rekord v návštěvnosti zaznamenali v minulém roce v Jihočeském kraji například v jaderné elektrárně Temelín, kterou navštívilo 32 661 návštěvníků, přičemž  třicetitisícová hranice byla poprvé prolomena v roce 2010. Ze zahraničí, nejvíce z Rakouska, přijelo 1708 lidí.

Informační centrum nabízelo kromě prohlídek další atraktivní akce jako Bicyklem za jádrem, Den otevřených dveří či nově Podzimní tvoření pro nejmladší návštěvníky. A park temelínského zámečku Vysoký Hrádek se stal oblíbeným místem pro uzavírání svateb. Vloni tu oddali rekordních patnáct párů.

„Novinkou roku 2011 bylo zahájení zkušebního provozu exkurzí do Vodní elektrárny Orlík. Naše největší průtočná vodní elektrárna s výkonem 364 MW a výškou přehradní hráze 92 metrů má návštěvníkům co ukázat: fandům techniky čtyři obrovská soustrojí, milovníkům historie zajímavé fotografie z období výstavby a napouštění jezera, dobrodruhům cestu do nitra chodeb v tělese hráze,“ informoval tiskový mluvčí ČEZ Jan Beneš.

Letošní novinka: projížďky speciální lodí

ČEZ chystá v Jihočeském kraji novinky i pro tento rok. Budou spjaty s oslavou sto let od spuštění Malé vodní elektrárny Čeňkova Pila na Šumavě. Na Orlíku bude možné využít projížďky speciální lodí.

V roce 2011 navštívilo v celé republice elektrárny a Informační centra Skupiny ČEZ 168 741 návštěvníků, o 346 více než vloni, což představuje historický rekord. Tradičně nejnavštěvovanější je Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, o niž má zájem každoročně kolem 50 tisíc lidí.

Zdroj fotografie: cez.cz

Filed in: Jihočeský kraj

Comments are closed.