2:24 pm - Středa Říjen 17, 2018

Referendum o návrhu nové syrské ústavy opozice bojkotuje

DAMAŠEK- V Sýrii dnes proběhne referendum o návrhu nové ústavy, které vypsala syrská vláda. Právo volit má čtrnáct milionů Syřanů starších 18 let. Referendum probíhá na pozadí dalších nepokojů a bojkotu opozice. Informuje o tom dnes  agentura Reuters.

Podle návrhu nové ústavy musí v Sýrii do tří měsíců od jejího přijetí proběhnout pluralitní parlamentní volby. Oficiální média tvrdí, že návrh počítá především s omezením prezidentského mandátu na dvě sedmiletá volební období. Zároveň z ústavy vypadl článek, který zaručoval přednostní postavení dosud vládnoucí Asadově straně Baas.

„Moc se bude vykonávat prostřednictvím voleb. Povolené politické strany budou přispívat k politickému životu,“ uvedla syrská tisková kancelář SANA.

Návrh ústavy říká, že prezident, který bude mít právo vybírat premiéra i vládu bez ohledu na parlamentní většinu, musí být muslim.

Opozice k urnám nepřijde

Proti ústavě se postavila opozice i mezinárodní společenství. Tiskový tajemník Bílého domu Jay Carney považuje referendum vzhledem k brutalitě vojenských zásahů Asadových vojsk proti opozici za „výsměch“.

Syrská opozice právě probíhající referendum označila za frašku a upozornila, že režim nikdy nerespektoval ani starou ústavu. Ta ustanovuje svobodu projevu, povoluje pokojné demonstrace a zakazuje mučení.

I v předvečer referenda umíraly desítky lidí

„Na jednu stranu konáte referendum a na druhou pokračujete v těžkém ostřelování civilních čtvrtí,“ vzkázal Asadovi turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

Syrské ozbrojené síly i v sobotu útočily na povstalecké město Homs. Podle občanskoprávních organizací bylo v zemi den před referendem zabito nejméně sto civilistů. Opozice se proto referendum rozhodla bojkotovat. „Tato ústava je sepsána podle Asadových představ. Víc než čtyřicet lidí bylo dnes již zabito a oni chtějí, abychom šli volit o ústavě? Nikdo k volbám nepřijde,“ sdělil Reuters v sobotu v telefonním rozhovoru jeden z povstalců z homské čtvrti Baba Ámr.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/25/syrie-masakr-revoluce/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.