2:26 pm - Středa Říjen 17, 2018

Syrská armáda střílela v Damašku do protestujících

DAMAŠEK – Syrské ozbrojené síly opět střílely na účastníky protestů proti vládě prezidenta Bašára Asada v Damašku. Při útoku byla zabita jedna osoba, další čtyři byly zraněny. Informuje o tom v neděli agentura Reuters.

Syrská armáda začala střílet do protestujících, kteří se sešli během pohřbu třech mladých Syřanů. Ti byli zabiti den před tím. „Začali střílet do davu hned poté, co pohřeb skončil,“ řekl Reuters svědek událostí. Podle informací střelba stála život jednoho člověka a nejméně čtyři další byli zraněni.

V sobotu se v ulicích hlavního města uskutečnila zatím největší demonstrace od začátku syrského povstání. Zúčastnilo se jí nejméně třicet tisíc lidí. Protesty probíhaly i v dalších syrských městech.

Podle opozičních organizacích bylo v Damašku a dalších částech země během sobotních protestů usmrceno nejméně čtrnáct lidí. Jedná se ale o nepotvrzené informace.

Čína vyzvala k ukončení násilí

Sýrii tento víkend navštívil náměstek čínského ministra zahraničí Čaj Ťün, který vyzval obě strany, syrské ozbrojené síly i opozici, k ukončení jedenáct měsíců trvajících násilností. Z jeho projevu bylo ale cítit, že straní Asadově režimu. „Čína podporuje reformy odehrávající se v Sýrii,“ uvedl Čaj Ťün.

Minulý týden Asad stanovil datum konání referenda o návrhu nové ústavy, které by se mělo uskutečnit 26. února. Podle nové ústavy by se pak do devadesáti dnů měly uskutečnit pluralitní volby. Syrská opozice ale vyzvala k bojkotu referenda s tím, že dokud probíhají v zemi boje mezi vládními silami a opozicí, je jakékoli hlasování nepřijatelné. Referendum se nelíbí ani mezinárodnímu společenství.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/17/nato-v-syrii-nezasahne/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.